Το Περιστέρι έχει γράψει… ιστορία φέτος στην Α2 Ανδρών και σήμερα με μια νίκη εξασφάλιζε μαθηματικά το πρωτάθλημα και την άνοδο. Ωστόσο, θα πρέπει να περιμένει να περάσει το Πάσχα!

Ο Χολαργός κατάφερε να πάρει σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στο Περιστέρι (82-78) και υποχρέωσε την ομάδα των δυτικών προαστίων στην πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα της Α2.

Το Περιστέρι ήθελε τη νίκη κόντρα στον Χολαργό για να εξασφαλίσει και… μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά και την άνοδο στην Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού, όμως δεν ήθελε να έχει… φιλική συμμετοχή στη φιέστα της ομάδας των δυτικών προαστίων και χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Ο Χολαργός κατάφερε να ανατρέψει διαφορά της τάξεως των 19 πόντων (57-38 στο 26′) και έτσι υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη, η οποία μάλιστα ήρθε στο κλειστό «Α.Παπανδρέου» του Περιστερίου.

Ο Ηρακλής δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες, κόντρα στον Δούκα και κατάφερε να συνεχίσει τη νικηφόρα πορεία του, επικρατώντας με 91-82. Από… κοντά και ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος πέρασε από το «Saloon», επικρατώντας του Παπάγου με 77-75, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Δεκάλεπτα: 21-18, 47-36, 62-51, 78-82

ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 22(3/5τριπ., 4ασ.), Μιλόσεβιτς 3, Μαγκουνής, Πολυτάρχου 2, Αγγέλου, Μάντζαρης 13(2), Σκορδίλης 11(7ριμπ.), Σιγκούνας 6(2), Σίμτσακ 1, Δημητριάδης 16(2/2τριπ.), Κωνσταντακόπουλος 4.

Χολαργός (Κουφός): Τσιλούλης 4, Παπανικολάου 18(4/6τριπ.), Κόκκαλης 5(1), Παπαντωνάκος 3(1), Μοτσενίγος 11(2), Κουτρούλιας, Μπελ 13, Τσάμης 18(2/5τριπ., 7ριμπ.), Σπυρόπουλος, Τζακόπουλος 10(2/3τριπ., 6ριμπ., 4κλ.).