H καρδιά του πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκός χτυπάει ακόμα δυνατά. Μ’έναν Νέντοβιτς (24π.) από τα παλιά, απέδρασε από το ΣΕΦ με σκορ 74-81 κι απέδειξε πως θα παλέψει επί ίσοις όροις και για το φετινό πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός τα περίμενε όλα από τους συγκινητικούς Φαλ (19π.) και Βεζένκοφ (17π.), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Πειραιά.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο ζεστοί στο ντέρμπι, με τις επιθέσεις τους να ειναι περισσότερο στοχευμένες, με τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει πάρει τ’όπλο του από νωρίς σημειώνοντας εφτά γρήγορους πόντους. Ο ΠΑΟ προσπαθούσε μ’ατομικές ενέργειες να σκοράρει, όμως το 10-3 του πρώτου τετραλέπτου, δεν τον δικαίωνε. Το τάιμ-άουτ του Πρίφτη έδωσε ηρεμία στους παίκτες του, οι οποίοι ύστερα από το 12-3, με καλάθι του Ουόκαπ, έτρεξαν ένα σερί 2-13, με πρωταγωνιστές τους Σαντ-Ρος, Παπαγιάννη και Νέντοβιτς. Το παιχνίδι είχε πολύ ξύλο και το 14-15, τα έλεγε όλα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν πιο υπομονετικός και εκμεταλλεύτηκε την αφλογιστία του Μέικον. Ο Αμερικανός ήταν εκτός κλίματος, ο Λαρεντζάκης από την άλλη έκανε τη διαφορά, όταν μπήκε και το 24-21, ήταν φυσιολογικό. Το δίδυμο Έβανς-Καββαδά δεν βοήθησε στο ελάχιστο κι έτσι η επάνοδος των Παπαγιάννη και η είσοδος του Κασελάκη, έκανε πιο ορθολογικό το τριφύλλι. Από την άλλη μεριά ο Σλούκας δεν είχε βρει το χέρι του και το 27-25, έκανε τον Μπαρτζώκα να τα ψάλλει στους παίκτες του. Η ζώνη των φιλοξενούμενων μπέρδεψε τους Πειραιώτες και ειδικότερα τον Σλούκα, που έμοιαζε έξω από τα νερά του, ενώ ο μέχρι πρότινος εξαφανισμένος Παπαπέτρου, έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους και ουσιαστικά έκλεισε το ημίχρονο στο 33-36. O Oλυμπιακός είχε άγχος κι αυτό φαινόταν από τη διστακτικότητα ακετών παικτών, όμως το μείον τρία, δεν έλεγε απολύτως τίποτα, αφού ειχαμε ακόμα είκοσι λεπτά σκληρού μπρα ντε φερ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν όπως στο πρώτο δεκάλεπτο. Με ηρεμία, εύστοχα τρίποντα από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου, ενώ ο Φαλ έδωσε ξανά μέγεθος στην ομάδα του. Το 43-41 έδωσε ψυχολογία στον Ολυμπιακό, που είχε πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης, ενώ ο Μέικον είχε χάσει εντελώς τον προσονατολισμό του. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις στην επίθεση, τα σουτ ήταν σκοτωμένα, ενώ ο Ντόρσεϊ σήκωσε το ΣΕΦ στο πόδι. Το 56-43 ήταν έργο κυρίως της ευθρόλευκης άμυνας και της κυριαρχίας του Φαλ. Ο Κασελάκης στο τέλος του δεκαλέπτου, ξεκόλλησε μερικώς τους πράσινους, όμως η ανηφόρα των έντεκα πόντων δεν ήταν μικρή.

Ο Μουσταφάλ Φαλ ήταν πραγματικός οδοστρωτήρας, καθώς στην κυριολεξία ήταν όλος ο Ολυμπιακός. Βήκε για τρία λεπτά και ο Παναθηναϊκός, κατόρθωσε να μειώσει στους έξι πόντους (61-55), πριν επανέρθει στο παιχνίδι κι αποκαταστήσει τη διψήφια διαφορά. Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και με χαμηλό σχήμα, έκανε το ματς πάλι ντέρμπι (67-64). Ο Νέντοβιτς ήταν ο περσινός Νέντοβιτς κι οδηγούσε την ομάδα του στο σκοράρισμα. Βέβαια η αδυναμία του στην άμυνα, ήταν αδύνατο να κρυφτεί και το 70-67 καλά κρατούσε. Ο Νέντοβιτς ήταν απολαυστικός, κυριολεκτικά δεν έβλεπε κανέναν αντίπαλο και με απανωτά τρίποντα, έφερε τα πάνω-κάτω και το 72-76 ήταν έργο δικό του. Ο Σέρβος ήταν απολαυστικός, ο Παναθηναϊκός απέδρασε από το ΣΕΦ με σκορ 74-81 κι έδειξε πως μπορεί και φέτος να παλέψει για την κατάκτηση της κούπας.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81