Ο Παναθηναϊκός δεν ικανοποίησε με την απόδοσή του στην πρεμιέρα της Basket League, όμως πήρε τη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη Λάρισα με σκορ 69-60. Για το τριφύλλι κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 22 πόντους, ενώ ο Κασελάκης σημείωσε 10 μέσα σε 17 λεπτά συμμετοχής. Για τους φιλοξενούμενους, που έβγαλαν θετικά εικόνα οι Γκούντγουιν και Σμιθ φόρτωσαν τ’αντίπαλο καλάθι με 16 πόντους έκαστος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σαντ-Ρος, Φόστερ, Κασελάκη, Μήτογλου και Όγκαστ, ενώ η Λάρισα παρέταξε στο παρκέ του ΟΑΚΑ τους Σμιθ, Ρας, Γουέμπ, Γκούντγουιν και Μπράουν.

Στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα αμφότερες οι ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες, ωστόσο με τον Παναθηναϊκό να επιλέγει να ακουμπήσει τη μπάλα στη ρακέτα, ο Όγκαστ είχε την τιμητική του, με αποτέλεσμα σε 5:30 λεπτά αγώνα να έχει πετύχει όλους τους πόντους του «τριφυλλιού» στο 8-8 με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο πρώτο τάιμ άουτ. Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε το ροτέισιον έχοντας σταδιακά διαφοροποιήσει ολόκληρη την αρχική πεντάδα. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να επιτίθενται από το 5 με τον Παπαγιάννη, αλλά η αστοχία τους από τη γραμμή των βολών και τα 6.75 δεν τους επέτρεψαν να πάρουν μεγάλη διαφορά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το φτωχό 13-11.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου και τρέχοντας ένα σερί 8-0 πήγαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό γράφοντας το 21-11. Ο καλός ρυθμός του «τριφυλλιού» σταμάτησε και η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ που σκλήρυνε την άμυνά της βρήκε τον τρόπο να ροκανίσει τη διαφορά σε 23-20 στο 16’. Το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας κάτι που αποτυπώνονταν ξεκάθαρα στο σκορ. Φυσικά σε αυτό συντελούσαν και οι συνεχείς δοκιμές σε σχήματα και πρόσωπα από τον προπονητή του Παναθηναϊκού που από πολύ νωρίς είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Θεσσαλίας μείωσε στον πόντο (31-30) με τρίποντο του «ζεστού» Ρας διαμορφώνοντας ταυτόχρονα το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με τον Κασελάκη να παίρνει φωτιά πήρε ανάσα δέκα πόντων (42-32), όμως ύστερα από τάιμ-άουτ του κόουτς Γαβριήλ, η Λάρισα με δικό της 8-0, έκανε το σκορ 42-40. Μάλιστα  με τρίποντο του killer Ρας οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 43-43 και ξαφνικά είχαμε ντέρμπι στο ΟΑΚΑ.  Ο Κίφερ Σάικς ανέβασε μερικώς την απόδοσή του, ο Μποχωρίδης έσφιξε λίγο τα μετόπισθεν και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 51-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λάρισα δεν τα παράτησε με τον Ουέμπ να είναι παραγωγικός από την περιφέρεια, όμως οι Ρας και Σμιθ είχαν σιγήσει και οι γηπεδούχοι βρήκαν ευκαιρία να ξεφύγουν. Ο Μπέντζαμιν Μπέντιλ έκανε αισθητή την παρουσία του σ’άμυνα κι επίθεση, δίνοντας άλλη μία επιλογή στον κόουτς Βόβορα. Το 60-49 έδινε μεγάλο προβάδισμα στον ΠΑΟ, όμως τα πέντε λεπτά είναι πολύς χρόνος στο μπάσκετ. Τελικά η ποιότητα της αναμέτρησης έπεσε αρκετά, έγιναν εκατέρωθεν λάθη, όμως με MVP τον Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της Basket League με σκορ 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60