Η ΑΕΚ υποδέχτηκε την ομάδα του Ρεθύμνου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League και σε έναν ανατρεπτικό αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν μια δύσκολη νίκη με 81-74 τελικό σκορ.

Για τους γηπεδούχους ο Μάνι Χάρις που σήμερα έκανε το ντεμπούτο του στους «κιτρινόμαυρους» με 9:30” λεπτά συμμετοχής και κινούμενος στα “ρηχά” πέτυχε μόνο 2 πόντους. Ο αρχηγός της ΑΕΚ Ντούσαν Σάκοτα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 23 πόντους και μαζεύοντας 4 ριμπάουντ. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ο Στέφαν Μούντι σκοράροντας 17 πόντους και μοιράζοντας 3 ασίστ.

Με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα «πατήματά» τους ξεκίνησε η πρώτη περίοδος που είχε να δείξει θέαμα από το δεύτερο μισό της και μετά. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να βγουν μπροστά στο σκορ βασιζόμενοι στα τρίποντα τα οποία όμως δεν τους «βγήκαν» όσο θα ήθελαν κι έτσι παρέμειναν πίσω στο σκορ. Από την άλλη η ΑΕΚ έκανε πιο «έξυπνο» παιχνίδι, κέρδισε φάουλ και η ευστοχία στις βολές τη βοήθησε να προηγηθεί με 17-12 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια του αγώνα η παρουσία του Ντούσαν Σάκοτα ήταν πολύτιμη για την «Ένωση» καθώς έδωσε ένα μομέντουμ στην ομάδα η οποία προηγήθηκε έως και τους +13 (34-21). Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να έχουν «στρέψει» το βλέμα από τον στόχο αλλά με την ασφάλεια της διαφοράς πήγαν στ’ αποδυτήρια με σκορ 37-30.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδια και κατάφερε να αλλάξει τις ισορροπίες του ματς με τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν σε πρώτη φάση (42-42) ενώ κατόπιν να βγαίνουν μπροστά έως και τους +8 (51-59). Το παιχνίδι μέχρι ώρας έχει ανατραπεί και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρίσκει το σκορ στο 56-61.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι πήρε ξεκάθαρα τη μορφή του ντέρμπι με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο σκορ. Προς το τέλος όμως του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τη συγκέντρωσή τους, είχαν καλύτερες συνεργασίες και με γρήγορες επιθέσεις “πήραν κεφάλι” ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74