Σε ένα άκρως αγωνιώδες παιχνίδι, τo τρίποντο του Θόδωρου Ζάρα ήταν εκείνο που έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 74-75 κόντρα στη Μπάμπεργκ, στο τουρνουά τουρνουά «Expert Jakob Cup» που διοργανώνει η Μπαϊρόιτ στη Γερμανία.

Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι κόντρα στις δύο ομάδες με τον ΠΑΟΚ να δείχνει πως υπάρχουν προοπτικές και παρά την ατυχία του με τον τραυματισμό του Κλάσεν, πήρε τη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται στην Ευρωλίγκα. Κύριος εκφραστής της επίθεσης για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Κέβιν Ντίλαρντ ο οποίος είχε 20 πόντους στο παιχνίδι αλλά και ο Θοδωρής Ζάρας με 14 και με δικό του τρίποντο έδωσε τη νίκη στον «Δικέφαλο του Βορρά».

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και καμία εκ των δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 17-18 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Κλάσεν γύρισε τον αστράγαλό του και τέθηκε εκτός παιχνιδιού κάτι που ανάγκασε τον Ηλία Παπαθεοδώρου να χρησιμοποιεί χαμηλά σχήματα έως το τέλος του αγώνα. Το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τη Μπάμπεργκ να έχει διατηρήσει το ισχνό προβάδισμα με 37-36.

Η αναμέτρηση συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον 20χρονο Αντώνη Κόνιαρη να παίρνει την ομάδα πάνω του και να δίνει λύσεις στην επίθεση για τον ΠΑΟΚ φτάνοντας τους 11 πόντους στο παιχνίδι, ωστόσο η άμυνα της ελληνικής ομάδας δεν μπορούσε να συγκρατήσει τη Μπάμπεργκ και η περίοδος έληξε με 54-54.

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να διατηρεί το προβάδισμα βρίσκοντας λύσεις με σουτ των Τσόχλα- Ντίλαρντ έξω από τα 6.75 με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 61-62 υπέρ της ομάδας του Παπαθεοδώρου.

Η Μπάμπεργκ ωστόσο έκανε την ανατροπή για το 71-69 στα 48 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα! Ο ΠΑΟΚ ωστόσο δεν τα παράτησε και με το εύστοχο τρίποντο του Θόδωρου Ζάρα διαμόρφωσε το τελικό 74-75 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του και τη χαρά στους ομογενείς φιλάθλους της ελληνικής ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο, για να υποστηρίξουν τον ΠΑΟΚ,

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 54-54, 74-75.

Μπάμπεργκ: Miller 12, McDowell-White 5 (1), Ζήσης 4, Mitrovic 8, Muller, Fowler 8 (1), Harris 10, Rubit 3, Heckmann 11 (1), Radosevic 1, Taylor 12 (4)

ΠΑΟΚ: Dillard 20 (1), Klassen 6, Χρυσικόπουλος, Krubally 4, Τσόχλας 8 (2), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 14 (3), Καρράς, Καραμανώλης, Triche, Κόνιαρης 11 (3), Jones 10.