Ο αγέραστος Γιάννης Γκαγκαλούδης ήταν καυτός (28π.), αλλά οι Νικολαΐδης, Χρηστίδης και Μελισσαράτος, έκαναν τη δουλειά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήγε στο 8-1 στην Α2, επικρατώντας με 82-73 του Αμαρουσίου.
Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βρει ρυθμό στην πρώτη περίοδο, με το Μελισσαράτο να τελειώνει φάσεις κοντά στο καλάθι, τον Νικολαΐδη να βγάζει ενέργεια από ένα σημείο και μετά, αλλά ο Γκαγκαλούδης είχε τις απαντήσεις, για το 23-19.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν μακρινό σουτ και πήραν αρκετά πράγματα στη δεύτερη περίοδο από τον Χρηστίδη, με το Μαρούσι πάντως, να έχει τις απαντήσεις και να μένει κοντά (40-36), ως την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε σε διψήφιες διαφορές, με το Μαρούσι να είναι ιδιαίτερα άστοχοι έξω από τα 6,75 και να περιμένει τα πάντα από τον Γκαγκαλούδη. Ο Νικολαΐδης έβγαλε ενέργεια, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +11 (62-51) και φάνηκε να «κλειδώνουν» τη νίκη.

Ό,τι κι αν έκανε ο Γκαγκαλούδης, ήταν απελπιστικά μόνος του και μετά την αποβολή και του Σκαραφίγκα από τον πάγκο του Αμαρουσίου (για μια φάση που φάνηκε να γίνεται καθαρό φάουλ από τον Ολυμπιακό), με το σκορ να πηγαίνει στο 70-55, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε. Το Μαρούσι προσπάθησε να επιστρέψει (80-70), οι γηπεδούχοι κράτησαν κι έφτασαν στο τελικό 82-73.

Δεκάλεπτα: 23-19, 40-36, 62-51, 82-73