Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Αμύντα και επικράτησε εύκολα με 78-58, πιάνοντας τον Απόλλωνα στην κορυφή της Α2 Ανδρών.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, καθώς στο 3ο λεπτό βρέθηκε στο 7-3. Γρήγορα όμως ο Αμύντας ισορρόπησε και κρατούσε το ματς στα ίσα μέχρι το 7’ (7-7, 9-9, 11-11). Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γκάτζο στο 8’ πέρασαν και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 13-14. Το τάιμ άουτ σε εκείνο το σημείο αφύπνισε τους παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη, καθώς ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο 20-14, με 7-0 σερί, που διαμορφώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Παπαδιονυσίου.

Το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου ανήκε στον Μπέλη του Αμύντα, ο οποίος έκανε το 20-16. Ωστόσο η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 11-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 στο 14ο λεπτό (31-16). Οι Πειραιώτες είχαν πατήσει… γκάζι στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις λύσεις να τους σταματήσουν και στο 17’ το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφθασε στο +20 (41-21). Ο Παπαδιονύσιου έκανε το 43-21, 2:24 πριν το ημίχρονο και αυτό ήταν το τελευταίο καλάθι των γηπεδούχων μέχρι την ανάπαυλα. Ο Αμύντας το εκμεταλλεύτηκε και με σερί 7-0 μείωσε σε 43-28 με την λήξη του πρώτου μέρους.

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, καθώς στο δεύτερο μέρος μπήκαν με ένα 5-0 και έφεραν τη διαφορά στο όριο των δέκα πόντων (43-33). Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε ξανά τον τρόπο να «χτίσει» το μεγάλο προβάδισμα που έχασε. Με επιμέρους σκορ 14-3, η διαφορά πήγε στους 21 (57-36) στο 26ο λεπτό. Ο Νικολαΐδης έκανε το 60-39, 1:01 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία εν τέλει έκλεισε στο 60-45.

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, οι Πειραιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν την καλή αμυντική τους λειτουργία και «καθάρισαν» από νωρίς την υπόθεση νίκη, χωρίς να μπουν σε μπελάδες. Ο Κολοβέρος με τρίποντο στο 37’ έκανε το 73-50 και έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+23) στην σημερινή αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 43-28, 60-45, 78-58