Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα, επικράτησε με 81-78 και τον έπιασε στην κορυφή στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ήταν το μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας του ελληνικού μπάσκετ και οι δύο ομάδες δικαίωσαν τις προσδοκίες των φιλάθλων. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που χαμογέλασε τελικά, καθώς πήρε την τρίτη σερί νίκη του και πήγε στο 11-2. Ίδιο ρεκόρ και για τον Απόλλωνα που σταμάτησε το σερί του στις οκτώ νίκες και ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και στα πρώτα δευτερόλεπτα προηγήθηκαν με 4-0. Στη συνέχεια οι Πατρινοί έτρεξαν ένα επιμέρους 11-4 και στο 4ο λεπτό ήταν μπροστά με 8-11, με τους Πουλιανίτη και Διαμαντάκο να έχουν πετύχει όλους τους πόντους για τους φιλοξενούμενους. Από κει και πέρα οι άμυνες έσφιξαν, χαρακτηριστικό είναι ότι το σκορ στα τελευταία έξι λεπτά της περιόδου ήταν 5-1 κι έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-12.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τρίποντο του Καμπούρη που έδωσε στον Ολυμπιακό αέρα τεσσάρων πόντων (16-12), όμως ο Απόλλων απάντησε άμεσα με σερί 7-0 και στο 12’ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 16-19. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατάσταση στα μισά της περιόδου, ισοφαρίζοντας σε 22-22 με τον Κολοβέρο. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Αντωνάκης, ο οποίος πέτυχε συνεχόμενους πόντους κι έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 29-32 στο 18’. Το δίποντο του Τσιακμά ήταν και το τελευταίο τους καλάθι στο πρώτο μέρος, αφού για δύο λεπτά έμειναν άποντοι και ο Ολυμπιακός που το εκμεταλλεύτηκε αυτό πήγε στα αποδυτήρια με το 33-32.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό του αγώνα με την έναρξη του δευτέρου μέρους, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και προσέφεραν ωραίο θέαμα. Ο Μελισσαράτος που ήταν ασταμάτητος και ο Τσόχλας που έδωσε σημαντικές λύσεις από τα 6,75μ. έφεραν τον Ολυμπιακό δύο φορές στο +5 (40-35, 45-40). Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν τις απαντήσεις και στο 26’ πέρασαν ξανά μπροστά με 47-48. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι με τους Κολοβέρο, Νικολαΐδη και Σκουλίδα στην περιφέρεια πάτησαν… γκάζι και κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με +8 (62-54).

Το κάλο φίνις των παικτών του Δημήτρη Τσαλδάρη στην τρίτη περίοδο έκανε τη δουλειά τους πιο εύκολη ενόψει του τέταρτου δεκαλέπτου. Μάλιστα στο 34’ οι γηπεδούχοι έφθασαν για πρώτη φορά και σε διψήφια διαφορά με το 69-59, δια χειρός Μελισσαράτου. Εκεί φάνηκε να τελειώνει η αναμέτρηση, λόγω της διαφοράς σε συνδυασμό με την αποβολή του Διαμαντάκου με 5ο φάουλ. Ωστόσο οι Πατρινοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Μολφέτας μείωσε σε 71-66, 3:42 πριν το τέλος, αλλά ο Νικολαΐδης έδωσε μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό, καθώς με τρίποντο έκανε το 74-66. Όμως στο 1:30 ο Απόλλων πλησίασε σε απόσταση ενός καλαθιού (75-73). Ο Τσόχλας στα 50’’ έχασε δύο βολές, ωστόσο ο Μελισσαράτος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έκανε το 77-73 και «κλείδωσε» τη νίκη για τους Πειραιώτες, οι οποίοι στη συνεχεία ήταν εύστοχοι στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 33-32, 62-54, 81-78

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 14 (1), Κολοβέρος 7, Καμπούρης 5 (1), Τσόχλας 14 (2), Σκουλίδας 5 (1), Χρηστίδης 7, Τσάμης 2, Μελισσαράτος 27.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Τσιακμάς 6, Νιφόρας, Αγγέλλου 12 (1), Ζούμπος 13 (2), Πουλιανίτης 12 (1), Διαμαντάκος 10, Μολφέτας 8, Μπαζίνας 2, Κογιώνης, Αντωνάκης 15 (2).