Στην επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης, φτάνοντας στη νίκη κόντρα στο Περιστέρι (101-79), δείχνοντας απόλυτα έτοιμος ενόψει της πρώτης «διαβολοβδομάδας» της Euroleague.

Στο ΣΕΦ ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ένας, ο Βασίλης Σπανούλης. Ο Kill Bill επέστρεψε στο Φάληρο και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες. Ο προπονητής του Περιστερίου επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος και αποθεώθηκε.

Στο παρκέ όμως ο Ολυμπιακός φρόντισε να κάνει τη δουλειά με τον καλύτερο τρόπο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει το μομέντουμ από τα προηγούμενα παιχνίδια και κατάφερε να φτάσει εύκολα και… επαγγελματικά στην επικράτηση κόντρα στην ομάδα των δυτικών προαστίων, παραμένοντας αήττητη σε Ελλάδα και Ευρώπη στο ξεκίνημα της σεζόν.

Η τριάδα Βεζένκοφ-Σλούκας-Λαρεντζάκης έκανε όλη τη δουλειά για τον Ολυμπιακό. Ο πρώτος μέτρησε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο δεύτερος είχε 23 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο τρίτος πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τους τρεις παίκτες να ηγούνται του Ολυμπιακού σε ακόμα ένα παιχνίδι.

Στην αντίπερα όχθη, το Περιστέρι πάλεψε, κατάφερε να μείνει στο ματς μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Το Περιστέρι κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά, με Ραντάνοφ και Ντένμον, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (4-10, 4′). Ο Βεζένκοφ έκανε αισθητή την παρουσία του, με τον Ολυμπιακό να ροκανίζει τη διαφορά (11-13, 7′). Σλούκας και Φαλ χτύπησαν κοντά στο καλάθι, με το παιχνίδι να έρχεται στα ίσα (15-15, 9′). Το Περιστέρι είχε μπλοκάρει στην άμυνα των γηπεδούχων και ο Λαρεντζάκης έβαλε τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού με τρίποντο για το 18-15.

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και με τον Ταρίκ Μπλακ να δίνει λύσεις κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά (28-20, 13′). Ο ρυθμός ήταν στα χέρια των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, που με τον Λαρεντζάκη να αναλαμβάνει δράση ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-22, 15′). Το Περιστέρι δεν μπορούσε να μειώσει, με τον Πίτερς να συνδέεται με το καλάθι (38-23, 16′). Ο Πουλιανίτης φώναξε παρών και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (40-32, 18′). Ο Λαρεντζάκης σκόραρε ξανά και με τους Φαλ-Βεζένκοφ να ακολουθούν η διαφορά αυξήθηκε (47-32, 19′). Ο Φρανσίσκο προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Σλούκας έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους, με τρίποντο, για το 50-37.

Ο Πίτερς έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τη διαφορά να ανεβαίνει (55-37, 22′). Το Περιστέρι έδειξε σημάδια αντίδραση ξανά και με τον Τζούστον να κάνει αισθητή την παρουσία του, μείωσε ξανά (57-47, 24′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο (60-51), αλλά ο Κάνααν δεν το επέτρεψε (62-51, 26′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον απόλυτο έλεγχο, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά, με τον Βεζένκοφ να «μιλάει» τελευταίος στην τρίτη περίοδο για το 74-56.

Στα πρώτα λεπτά ο Άλεκ Πίτερς έγινε παράγοντας στην επίθεση, ανεβάζοντας τη διαφορά (83-64, 33′). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι… μπλόκαραν, με Τζούστον και Μωραϊτη να μειώνουν (83-70, 34′). Ο Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και «φτιάχνοντας» το παιχνίδι έστειλε τον Ολυμπιακό στο +20 (92-72, 36′), τελειώνοντας την αναμέτρηση. Ως το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στη νίκη, υποχρεώνοντας το Περιστέρι στην πρώτη ήττα του σε επίσημα παιχνίδια για φέτος.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 50-37, 74-56, 101-79.