Χωρίς… φρένα συνεχίζει ο Ολυμπιακός στη Stoiximan Basket League και με την τρίτη του 100άρα σε ισάριθμα παιχνίδια, έκανε πάρτι στο ΣΕΦ (108-75) απέναντι στον Προμηθέα και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της κατάταξης.

Από κατοστάρα σε… κατοστάρα ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν άλλη μία εξαιρετική παράσταση στη φετινή Stoiximan Basket League, συντρίβοντας 108-75 τον Προμηθέα για το 3/3 και ενόψει του ματς με την ΤΣΣΚΑ, στη Μόσχα.

Το ματς

Με σημείο αναφοράς τον Φαλ στην επίθεση, σε σκορ και δημιουργία, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +7 (13-6), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με Μάιλς και Ρογκαβόπουλο (17-13) και στη συνέχεια απάντησε ο Ντόρσεϊ, για το «ερυθρόλευκο» +9 (22-13), στο 7’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε… ροντέο, παίρνοντας έναν ξέφρενο ρυθμό με καλάθια εκατέρωθεν και τους Πατρινούς με μπροστάρη τον Χαντ να μειώνουν στο -4 (28-24), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον Σλούκα «ζεστό» στην περιφέρεια και τους Μάρτιν και ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πήγε αρχικά στο +10 (40-30), ενώ βγάζοντας απανωτές άμυνες και μπροστάρη τον Έλληνα γκαρντ έφτασε στο +15 (48-33), στο 17’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν αμυντικά, έκαναν εύκολα το λάθος και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 52-41, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με απανωτά λάθη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να πετύχει πολλά εύκολα καλάθια και να μειώσει στο -6 (59-53), στο 23’. Αυτή ήταν και η τελευταία αντίδραση των Πατρινών, καθώς οι παίκτες του Μπαρτζώκα απάντησαν δυναμικά με τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +20 (76-56), στο 29’, με το σκορ της τρίτης περιόδου να ήταν το 78-59.

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +22 (88-66), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν έναν μίνι διαγωνισμό τριπόντων και πρόσφεραν σκορ και θέαμα, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +35 (105-70) και το τελικό σκορ να ήταν το 108-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 52-41, 78-59, 108-75