Με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ιωνικό 92-78, με τον Πρίφτη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής αλλά και τη συνολική εικόνα να μην είναι… θελκτική.

Μετά από 30 λεπτά σκληρής μάχης, ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικότητατου Ιωνικού και πέτυχε την δεύτερη του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν και προβλημάτισαν με την απόδοσή τους, καθώς χρειάστηκαν ένα ππροσωπικό κρεσέντο του Ιωάννη Παπαπέτρου για να «καθαρίσουν» το ματς στο φινάλε. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 19 πόντους, έχοντας ακόμη 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από κοντά και ο Φλόιντ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, στους 16 πόντους έκαστος οι Νέντοβιτς και Ουάιτ. Στα θετικά η συμμετοχή του 15χρονου Νεοκλή Αβδάλα. Στον Ιωνικό που πάλεψε στο ΟΑΚΑ για το μεγαλύτερο διάστημα του ματς ξεχώρισε με 25 πόντους 4/9 3π. ο Ζερμάν. Ο δανεικός από τον Παναθηναίκό Νίκος Χουγκάζ είχε 7 πόντους και 8 ριμπάουντ με 1/6 εντός πεδιάς.

Πλέον οι «πράσινοι στρέφουν το βλέμμα τους στην εκτός έδρας αναμέτρηση στο Τελ Αβίβ με την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου (21/10, 21:05), στην οποία θα ψάξουν το πρώτο ευρωπαϊκό διπλό. Ο Ιωνικός, από την πλευρά του, υποδέχεται την Αντβέρπ (20/10, 19:00) για το Fiba Europe Cup ψάχνοντας το 2/2.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, ισορρόπησε ο Ιωνικός
Γεμάτος ενέργεια και διάθεση να παίξει καλή άμυνα εμφανίστηκε στα πρώτα λεπτά της περιόδου ο Παναθηναϊκός. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από απόσταση και μέσα στην ρακέτα και «έχτισαν γρήγορα» μία διαφορά 8 πόντων (10-2 στο 2′). Ενδεικτικό είναι πως το πρώτος εντός πεδιάς καλάθι του Ιωνικού ήρθε μετά από τέσσερα λεπτά δια χειρός Ζερμάν (10-6). Ο Αμερικανός γκαρντ, άλλωστε, ήταν εκείνος που «σφράγισε» το πρώτο ημίχρονο με την επιθετική του παρουσία. Από κοντά και ο Χουγκάζ που με 2/2 βολές μείωσε στο τρίποντο (14-11 στα 73″), με τον Παναθηναϊκό να κλείνει την περίοδο προηγούμενος μεν (17-13 στο 10′), ααρκετά άστοχος δε (6/17 εντός πεδιάς).

Με σφραγίδα Ζερμάν, κυρίαρχος ο Φλόιντ
Ανάλογη εικόνα είχαμε και στην β’ περίοδο. Κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού να ξεφύγει στο σκορ (26-19 με 3π. του Μαντζούκα στο 14′) είχε άμεση απάντηση από τον Ιωνικό. Από τον Ζερμάν, για να είμαστε ακριβείς, που σκόραρε με κάθε τρόπο κόντρα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους (3/5 2π., 3/5 3π.). Είχε σκοράρει, δηλαδή, σχεδόν το 50% των πόντων της ομάδας του με το «τριφύλλι» να μην έχει αντίδοτο στην δράση του. Από την άλλη πλευρά, ο Τζεχάιβ Φλόιντ ήταν κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό με 9 πόντους και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα με το οποίο διαμορφώθηκε το 41-35 στο 20′.

Ο Ζερμάν έχει σιγήσει, ο Ιωνικός… δεν το έχει παρατήσει
Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχαμε μία… λούπα του πρώτου μέρους. Το «τριφύλλι» φάνηκε αποφασισμένο να πάρει την διαφορά που θα του επέτρεπε να «καθαρίσει» το ματς, ο Ιωνικός όμως είχε συνεχώς μία απάντηση μολονότι ο Ζερμάν είχε σιγήσει. Μετά το τρίποντο του Νέντοβιτς και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (48-35 στο 23′) αντέδρασε με ένα μίνι σερί 0-5, ενώ μόλις ο Πανθηναϊκός βρέθηκε στο + 9 (52-43) και πάλι πλησίασε στους τρεις με τον Γόντικα (52-49′). Με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εκατέρωθεν καλάθια, η διαφορά έμεινε στο εύθραυστο +4 (64-59 στο 30′). Μάλιστα, παρά το ότι ο Ζερμάν σκοράρει στο β’ μέρος, ο Ιωνικός πέτυχε τους περισσότερους πόντους από τις τρεις περιόδους (24) έχοντας τρομερό πλουραλισμό.

«Καθάρισε» ο αρχηγός
Ό,τι προσπαθούσε να κάνει για 30 λεπτά ο Παναθηναϊκός το κατόρθωσε στις αρχές της τελευταίας περιόδου με ηγέτη τον… συνήθη ύποπτο. Ο αρχηγός των νταμπλούχων Ελλάδος, Ιωάννης Παπαπέτρου, ήταν εκείνος που πήρε από το χέρι την ομάδα του στο φινάλε και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Μεννιά πόντους εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους (78-64 στο 35′), με τους παίκτες του Κούρο Σεγούρα να μένουν από δυνάμεις. Κάποιες λανθασμένες επιλογές επέτρεψαν στον Ιωνικό να μειώσει στους 9 (82-73), αλλά ένα τρίποντο-μαχαιριά του Νέντοβιτς έδιωξε κάθε άγχος από τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, «σφραγίζοντας» την νίκη με τελικό σκορ 92-78

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 64-59, 92-78