Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση μόνο για 18′ από τον Κολοσσό, αλλά πατώντας γκάζι στην τρίτη περίοδο «καθάρισε» εύκολα το ματς (77-54). Καλή εμφάνιση από τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα που πέτυχε τους πρώτους του επαγγελματικούς πόντους.

Μετά από μία ακόμη απαιτητική «διαβολοβδομάδα» στην Euroleague ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ τον μαχητικό Κολοσσό σε ένα παιχνίδι με αρκετούς απόντες. Στους μεν «πράσινους» έλειψαν προληπτικά οι Παπαπέτρου, Ουάιτ (και οι Έβανς, Φερέλ δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής), στους δε Ροδίτες απουσίασαν οι Μέσιτσεκ, Μίλερ).

Στο παρκέ, ο Κολοσσός αντιστάθηκε για 18 περίπου λεπτά αλλά το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο αρκούσε για το «τριφύλλι» ώστε να κερδίσει άνετα στην συνέχεια (26-11). Καλή εμφάνιση από τους Μποχωρίδη (13π., 7ριμπ., 3κλεψ.), Σαντ Ρος (13π.) και Νέντοβιτς (10π.) για τον Παναθηναϊκό (3-1) που ταξιδεύει την Πέμπτη στο Βελιγράδι για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα (4/11, 19:00). Άφησε πολύ καλές εντυπώσεις ο 15χρονος Αβδάλας που πάτησε παρκέ για κάτι παραπάνω από 12 λεπτά και είχε 5 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τον μαχητικό Κολοσσό (3-2) ξεχώρισε ο Ουίλιαμς με 13 πόντους αλλά και 4/14 εντός πεδιάς. Επόμενο ματς με την ΑΕΚ στα Λιόσια (6/11, 17:00).

Αρκετά μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ. Η απουσία του Μίλερ στην ρακέτα του Κολοσσού μοιραία θα έδινε περισσότερες επιθέσεις στον Παπαγιάννη, οι «πράσινοι», ωστόσο ήταν αρκετά άστοχοι εντός και εκτός περιφέρειας. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός που είχε «χτίσει» ένα σταθερό προβάδισμα τριών πόντων (9-12 στο 7′ με τον Ουίλιαμς). Ο Αμερικανός ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Ηλία Καντζούρη (5π.), την ώρα που ο Παναθηναϊκός αγκομαχούσε επιθετικά (13-16 στο 10′, 4/20 εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους).

Η βελτιωμένη επανεμφάνιση του Κασελάκη έδωσε επιθετικές λύσεις στο «τριφύλλι», την ώρα που με τρίποντο του Μαντζούκα ανέκτησε το προβάδισμα με 18-16 στο 11′. Την ίδια στιγμή, η παρουσία του Καββαδά στην θέση «5» κεφαλαιοποιήθηκε περισσότερο σε σχέση με εκείνη του Παπαγιάννη, καθώς ο Έλληνας σέντερ δεν είχε αντίπαλο στο μέγεθός του (29-21 στο 15′ με 5π.). Ο Κολοσσός, πάντως, δεν άφησε το ματς να του ξεφύγει, μείωσε μέχρι και τους τρεις (29-26 με τον Μομίροφ στο 17′), αλλά βρέθηκε στο -7 με την λήξη του ημιχρόνου (34-27 με τρίποντο του Μποχωρίδη, 12/36 εντός πεδιάς για τους «πράσινους».

Με σαφή πρόθεση να… τελειώσει το παιχνίδι επέστρεψε στο παρκέ ο Παναθηναϊκός και τρεις παίκτες των γηπεδούχων το έδειξαν με την απόδοσή τους, παίρνοντας διαδοχικά την σκυτάλη του σκορ. Δύο τρίποντα του Νέντοβιτς αρχικά έφεραν την πρώτη διψήφια διαφορά (42-30 στο 22′), με τον Κολοσσό να έχει προσωρινή, μόνο αντίδραση. Ακολούθησαν εκατέρωθεν εύστοχα καλάθια από Σαντ Ρος και Μποχωρίδη με τον Παναθηναϊκό να «καθαρίζει» στην συνέχεια (60-38 στο 30′).

Δύο πράγματα εκκρεμούσαν στην τελική ευθεία του ματς, η τελική διαφορά και το αν ο Αβδάλας θα άνοιγε λογαριασμό. Το δεύτερο συνέβη 4:17 για το φινάλε του ματς, με τον 15χρονο άσο να χειροκροτείται ολοκληρώνοντας το ματς με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ. Όσον αφορά την τελική διαφορά, έδειξε +23 για το «τριφύλλι», με το τελικό 77-54.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54