Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε τις απαραίτητες λύσεις σε άμυνα και επίθεση για να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Νίκης Λευκάδας (68-54).

Στην πρώτη του εντός έδρας αναμέτρηση στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με… . Σε μία «ζεστή» ατμόσφαιρα, το «τριφύλλι» δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο. Ωστόσο, με όπλο το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πήρε την δεύτερη εγχώρια φετινή νίκη του (2-0), αφήνοντας χωρίς ροζ φύλλο την μαχητική ομάδα της Λευκάδας (0-2).

Κουρασμένος Παναθηναϊκός, στο «Χ» το ημίχρονο

Η κόπωση από το μακρινό ταξίδι στο Κρασνογιάρσκ για το Eurocup φαίνεται πως επηρέασε τα κορίτσια του Παναθηναϊκού και της Ελένης Καπογιάννη καθώς εμφανίστηκαν χωρίς πολλή ενέργεια. Το συγκεκριμένο γεγονός εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Νίκη Λευκάδας που είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της α’ περιόδου (4-8 και 14-16 στο 10′).

Χάρη στην παρουσία της Σταχ δόθηκε η απαραίτητη ώθηση στις γηπεδούχες να περάσουν μπροστά στο σκορ χάρη σε περιφερειακά σουτ (25-17). Τα λάθη των παικτριών της Νίκης περιορίστηκαν άμεσα, η Οντουάιρ μείωσε με σουτ τριών πόντων και το ματς ολοκληρώθηκε στο πρώτο του ημίχρονο στην απόλυτη ισοπαλία (31-31).

Με κορυφαία την Σταχ, 2/2 οι «πράσινες»

Η εικόνα του ματς άλλαξε με την επιστροφή από την ανάπαυλα. Σωστές επιθετικές επιλογές από τις πρωταθλήτριες Ελλάδας έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (43-33) με καλάθι της Γρηγοροπούλου. Η ίδια διαφορά έμεινε μέχρι και την κόρνα της περιόδου (51-41 στο 30′).

Οι βάσεις για την νίκη είχαν μπει και το 4ο τρίποντο της Σταχ δεν άφηνε την Νίκη να πλησιάσει με αξιώσεις (56-46). Στην τελική ευθεία του ματς η Ελένη Καπογιάννη έκανε την απαραίτητη διαχείριση του χρόνου των παικτριών, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε ποτέ ουσιαστικά και πήρε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 51-41, 68-54