Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα του Πανερυθραϊκού, επικρατώντας με 91-76, και πάτησε κορυφή.

Οι Πειραιώτες μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα, στα μισά της πρώτης περιόδου και με τον Χρηστίδη να κυριαρχεί στη ρακέτα, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη πήρε διψήφια διαφορά (6-16). Μόνο στο τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την «ψαλίδα», μειώνοντας σε 18-25 με τους Σκάνδαλο και Βουγιούκα.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν και σταδιακά μεγάλωναν το προβάδισμά τους. Στο 18’ έφθασαν στο +15 (30-45), ωστόσο ο Πανερυθραϊκός με σερί 8-0 μείωσε σε 38-45, πριν ο Σκουλίδας διαμορφώσει το 38-47, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και με τρίποντο του Αθανασούλα μείωσαν σε 49-53 στο 24’. Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ μέχρι και στο 27’, όταν έκαναν το 55-60. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά το… γκάζι και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (61-74) με buzzer beater τρίποντο του Σκουλίδα.

Ο ρυθμός στη τελευταία περίοδο έπεσε, καθώς το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί. Οι Πειραιώτες δεν χαλάρωσαν και όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο πιο κοντά στη νίκη πήγαιναν. Στα 3:20 πριν το φινάλε η διαφορά πήγε για πρώτη φορά και στο +20 (65-85). Στη συνέχεια οι δύο προπονητές άνοιξαν το ροτέισον, αλλά δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός έφθασε σε μία άνετη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-47, 61-74, 76-91