Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 81-79 της ΑΕΚ σε φιλικό που έγινε στο Παλατάκι.

Σε ένα συναρπαστικό φιλικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 81-79 της ΑΕΚ στο Παλατάκι.

Χαντς με 15 και Φράνκε με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που έκανε το 3/3 στα φιλικά της παιχνίδια, ενώ ο Περσίδης με 21 και ο Φρέιζερ με 17 ξεχώρισαν από την «Ένωση». Ο Ηλίας Καντζούρης είχε και πάλι τις απουσίες των Μάντσεν και Φλιώνη, ενώ και ο ΜακΓκρίφ που επέστρεψε στην Ελλάδα, είχε χάσει προπονήσεις και δεν έπαιξε, με τον Μίτσελ να παίζει μόνο στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και έφτασαν στο 30-20 στη δεύτερη περίοδο. Η ΑΕΚ αντέδρασε, πλησίασε στον πόντο (41-40) λίγο πριν το ημίχρονο και στο τέλος της τρίτης περιόδου πέρασε μπροστά (61-63).

Το ματς εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με το τρίποντο του Φρέιζερ να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ (78-79) στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο ο Χαντς με γκολ-φάουλ στα 44,3″ έκρινε την αναμέτρηση, αφού το σουτ του Στρέλνιεκς από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 20-16, 46-40, 61-63, 81-79

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12, Ντάρκο-Κέλι 5, Ράιλι 9, Τσιακμάς 3, Χαντς 15, Μαργαρίτης 4, Πόλεϊ 7, Σλαφτσάκης 5, Χρηστίδης 5, Κωνσταντινίδης 5, Καμπερίδης, Σαλούστρος 5, Ρένφρο 6.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Φρέιζερ 17, Πετρόπουλος 4, Φιλιππάκος 8, Περσίδης 21, Μαυροειδής, Παπαδάκης 3, Ουίλιαμς 9, Μίτσελ, Στρέλνιεκς 8, Μητρέλος 7.