Ο ΠΑΟΚ και ο Ηρακλής αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 84-84 στο τελευταίο φιλικό των δύο ομάδων, πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων στη Basket League.

Ο ΠΑΟΚ mateco μετά τη νίκη επί του Κολοσσού χθες (87-82), σήμερα, υποδέχθηκε κεκλεισμένων των θυρών τη Λάρισα. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, ήταν η μοναδική που είχε κερδίσει τους Θεσσαλονικείς στα φιλικά τους, στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στη Λάρισα και σήμερα, έφτασε ξανά κοντά στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ mateco ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήρε και μια σημαντική διαφορά. Μετά το 23-21 της πρώτης περιόδoυ, οι γηπεδούχοι με καλύτερη άμυνα, προηγήθηκαν μέχρι και με 11 πόντους (41-30) και έκλεισαν το πρώτο μέρος, στο 41-33.

Μετά το αρχικό 47-33 του δεύτερου μέρους, με τρίποντα από Λοβ και Γ. Καμπερίδη, η Λάρισα επέστρεψε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-50, ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco ξέφυγε και πάλι στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-57).

4:30 λεπτά πριν το τέλος, με καλάθι του Καράμπελα, η Λάρισα πέρασε μπροστά (73-74) ενώ ο Λυκογιάννης, έκανε τις δοκιμές του και με δύο τρίποντα του Γ. Καμπερίδη, ο ΠΑΟΚ mateco ξαναπέρασε μπροστά, με 80-74. Με Φόρτσουν και Καράμπελα, η Λάρισα ισοφάρισε (82-82), ο Τζόουνς έκανε το 84-82, 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Τσαϊρέλης, με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στη λήξη, έκανε το 84-84.

Έπειτα από συνεννόηση των δύο πάγκων, δεν παίχτηκε παράταση κι έτσι το φιλικό, έληξε ισόπαλο…

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ mateco ήταν ο Γ. Καμπερίδης με 16 πόντους, με τον Λοβ να έχει 13 και τον Γκρίφιν 11, ενώ για τη Λάρισα, 16 είχε ο Κρουμπάλι, 14 οι Τσαϊρέλης-Ουάσινγκτον και 13 ο Καράμπελας.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Τσιρτσίμαλης, Λουλουδιάδης

Δεκάλεπτα: 23-21, 41-33, 65-57, 84-84

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 1, Love 13 (1), Γκρίφιν 11 (1), Καμπερίδης Μ. 4, Καμαριανός, ΝτιΛέο 7 (1), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 16 (4), Κάρτερ 6 (1), Τζόουνς 10, Τολιόπουλος 12 (3), Γιάνκοβιτς 2, Ογκμπέιντε 2.

Λάρισα: Ουάσινγκτον 14 (2), Θρετ 9 (1), Κρουμπάλι 16 (1), Τσαϊρέλης 14, Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Ζάρας 5 (1), Φόρτσουν 8 (2), Σπαν 5 (1), Καράμπελας 13 (3).