Ο Ολυμπιακός μπορεί να τα βρήκε μπαστούνια κόντρα στην Ελευθερούπολη, όμως έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και με μπροστάρηδες τους Παπαδιονυσίου και Χρηστίδη πήρε τη νίκη (74-68) και έμεινε στην κορυφή της Α2. Πέρασε από την Ερυθραία ο Απόλλων Πατρών

Τα βρήκε σκούρα, αλλά στο τέλος τα κατάφερε και πήρε τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και παρά τη μεγάλη προσπάθεια της Ελευθερούπολης πήρε τη νίκη και διατηρήθηκε στην κορυφή της Α2 με το πέρας της 4ης αγωνιστικής του Β’ Γύρου.

Η αναμέτρηση στην Καβάλα ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 5 πόντων στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (60-55, 33′), δείχνοντας ικανοί να κάνουν ακόμα μια ζημιά σε ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή της Α2, μετά την επικράτηση κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας. Όμως οι Πειραιώτες δεν την… πάτησαν.

Αυτό γιατί ανέβασαν την απόδοσή τους, και με τους Μελισσαράτο, Παπαδιονυσίου και Χρηστίδη να χτυπούν κοντά στο καλάθι και την άμυνα να κλείνει τους διαδρόμους, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, συνεχίζοντας χωρίς απώλειες την πορεία στον Β’ Γύρο του πρωταθλήματος.

Την ίδια στιγμή ο Απόλλων Πατρών ζορίστηκε κι αυτός απέναντι στον Πανερυθραϊκό, στο κλειστό της Ερυθραίας, όμως πήρε σημαντική νίκη με 71-66 και διατηρήθηκε σε τροχιά ανόδου.