Ο Ηρακλής έβγαλε αντίδραση μετά το σερί ηττών και κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Περιστέρι, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 79-70. Καθοριστική η τέταρτη περίοδος με επιμέρους σκορ 26-12 υπέρ του “Γηραιού”.

Mε αυτό το αποτέλεσμα ο Ηρακλής σταμάτησε το αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στο 6-9. Επιπλέον, αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον «Γηραιό» με τον Θανάση Σκουρτόπουλο στον πάγκο. Από την άλλη πλευρά, την πρώτη του ήττα με το Περιστέρι γνώρισε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος και η ομάδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 9-7.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τεράν Πέτεγουεϊ (17π., 4ρ., 4ασ.), Τρε ΜακΛίν (13π., 8ρ.), Χρήστος Σαλούστρος (8π., 5ρ.) και Μάρβιν Τζόουνς (6π., 11ρ.).

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζος Χάγκινς (17π., 4ασ.), Ντέιβιντ Ίμπανκς (13π., 4ρ.), Βασίλης Καββαδάς (14π., 8ρ.) και Όμπι Ενετσιόνια (9π., 8ρ.).

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τον Ηρακλή, ο οποίος στα πρώτα 2:10 κατάφερε να προηγηθεί με 8-0. Ωστόσο, άμεση ήταν η αντίδραση του Περιστερίου, που απάντησε με ένα σερί 9-0 και πήρε προβάδισμα (9-8) στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι και με μπροστάρη τον Πέτεγουεϊ, ο οποίος τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 15 πόντους, ολοκλήρωσαν την περίοδο με διψήφια διαφορά (24-14).

Ο Κρόκετ εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 (27-14) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να την μαζέψει, αφού έτρεξε ένα σερί 9-0 μέσα σε τρία λεπτά. Κάπως έτσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 27-23 στο 14ο λεπτό. Το Περιστέρι απέκτησε και πάλι ένα μαξιλαράκι ασφαλείας, όμως ο «Γηραιός» στο δεύτερο μισό της περιόδου βρήκε αρκετές λύσεις από τη γραμμή των βολών και με τον πρωταγωνιστή τον Χάτσερ (9 πόντους στην δεύτερη περίοδο) ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -6 (41-35).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Το Περιστέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου είχε τον έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου προσπαθούσαν να χτίσουν μία διαφορά, αλλά ο Ηρακλής πάντα έβρισκε τρόπους να μειώνει. Στα πρώτα 30 λεπτά η μόνη μεγάλη διαφορά υπέρ των Θεσσαλονικιών ήταν στις βολές (2/9 οι γηπεδούχοι και 14/20 ο Ηρακλής). Οι Περιστεριώτες σε τρεις περιπτώσεις στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν διαφορά δέκα πόντων (45-35, 50-40, 58-48), αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο στο -5 (58-53).

Η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Ηρακλή. Ο «Γηραιός» 8:54 πριν το τέλος βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους (61-56). Ωστόσο στα επόμενα τέσσερα λεπτά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν μία ανατροπή δέκα πόντων. Με επιμέρους 12-2 από το -5, βρέθηκαν στο +5 (63-68), 4:41 πριν το φινάλε. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο και το προβάδισμα. Ήταν απόλυτα εύστοχοι στις βολές στο τέλος και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής άποψης.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 41-35, 58-53, 70-79