Με πρωταγωνιστές τους Κασελάκη και Φρανσίσκο στο φινάλε, το Περιστέρι υπέταξε τον Κολοσσό με 88-78 στην 20ή αγωνιστική της Basket League.

Σε ένα παιχνίδι που είχε ρυθμό, ένταση και μεγάλα καλάθια από κάθε πλευρά, το Περιστέρι bwin αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο στο φινάλε και επικράτησε 88-78 του Κολοσσού Ρόδου, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κασελάκη.

Ο Έλληνας φόργουορντ σταμάτησε στους 21 πόντους με 4/7 τρίποντα, έχοντας βοηθό στο φινάλε τον Φρανσίσκο (15π.) με μεγάλα σουτ, αλλά και τους Ντένμον (16π., 4ασ., 4ρ.), Μπίλαν (13π., 11ρ.) να δίνουν λύσεις σε όλη τη διάρκεια.

Ο Κολοσσός που το πάλεψε από το τρίποντο, είχε πρώτο σκόρερ τον Κόφεϊ με 17 και με 13 τον Ντίξον.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες από το ξεκίνημα, με τα μεγάλα τους «όπλα» να παίρνουν πρωτοβουλίες στην επίθεση και τον ρυθμό να παραμένει ξέφρενος. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 11-3 και λίγο αργότερα με 20-13 (8′), έχοντας σημαδέψει στο χαμηλό ποστ τον Μπίλαν, όμως ο Κολοσσός είχε τις απαντήσεις. Ο Μορέιρα μπόρεσε να δώσει λύσεις κοντά στη ρακέτα και ο Γιανγκ από μακριά έδωσε το έναυσμα της ανατροπής για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 24-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Επί ένα ολόκληρο ημίχρονο κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ο Κασελάκης έγινε γρήγορα διψήφιος και οδήγησε την επίθεση του Περιστερίου, αλλά ο Κολοσσός έβρισκε διαρκώς μεγάλα σουτ. Ο Ντίξον μείωσε σε 37-36 (18′) και αφού οι Σμιθ, Φρανσίσκο αντάλλαξαν τρίποντα, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην ισορροπία του 43-43.

Το δίδυμο των Ντίξον και Μορέιρα έκανε τη διαφορά και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Οι δυο τους έχτισαν ένα μικρό +6 (49-55), αλλά οι παίκτες του Σπανούλη είχαν τις απαντήσεις και ο Χάμερ από απόσταση ισοφάρισε στους 60 (27′), με τον Μαρκίς Τιγκ να σκοράρει ένα εντυπωσιακό buzzer beater για το 66-66.

Ένα προσωπικό ξέσπασμα του Φρανσίσκο με έξι πόντους διαμόρφωσε το 72-68. Ο Κασελάκης φτάνοντας τους 21 πόντους συνέχισε τη δράση του και οι παίκτες του Σπανούλη μπήκαν με +5 στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι Ροδίτες έχασαν αρκετές ευκαιρίες να μειώσουν και ο Φρανσίσκο σκόραρε άλλους 4 πόντους για το 83-76 (38′). Ο Χάμερ έδωσε τη χαριστική βολή για το 85-78, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 43-43, 66-66, 88-78