Την εντός έδρας νίκη πέτυχε του Ρέθυμνο απέναντι στην Κύμη με 83-73, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της φετινής Stoiximan.gr Basket League. Έτσι, η κρητική ομάδα έφτασε τους 14 βαθμούς με ρεκόρ 4-6, ενώ αυτή της Εύβοιας τους 13 με ρεκόρ 3-7.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν οι Άρμστεντ και Γκούντγουιν (8 ριμπάουντ) με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους εξαιρετικός ήταν ο Κάιζερ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 12 είχαν οι ΜακΦάντεν και Μανωλόπουλος.

Στην πρώτη περίοδο, αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποκτήσουν μια διαφορά έξι πόντων (4-10 στο 4΄), οι γηπεδούχοι κατάφεραν λίγο αργότερα να φτάσουν στην ισοφάριση με καλάθι του Άρμστεντ (13-13) και αργότερα να περάσουν μπροστά με τον ΜακΓκί (13-15, 3:31 για το τέλος της). Στη συνέχεια υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, όμως το Ρέθυμνο με δίποντο του Γιαννόπουλου στο τέλος της πήρε «κεφάλι» στο (23-22).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Κρητικοί με ένα σερί 6-0 έφτασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (29-22), όμως η ομάδα της Εύβοιας με μπροστάρη τον Κάιζερ μείωσε στον πόντο (29-28), πέντε λεπτά για την ανάπαυλα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά, με το Ρέθυμνο να αποκτά προβάδισμα ενός πόντου (40-39) με δύο βολές του Μούντι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του δεύτερου μέρους, όμως με ένα σερί 8-0 οι Κύμη κατάφερε να κάνει το 47-44, 47-52, 4:42 για το τέλος του. Το Ρέθυμνο στη συνέχεια αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 54-52, με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Γιαννόπουλο και Άρμστεντ. Εν τέλει, μετά τα 3/4 της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μια μικρή διαφορά πέντε πόντων (59-54).

Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει στην τελική επικράτηση με 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-73