Ακόμα μία νίκη έγραψε στο ενεργητικό του ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 56-63 του ΟΑ Χανίων, εκτός έδρας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Οι «πράσινες» σε ένα παιχνίδι όπου κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, είδαν τη νησιωτική ομάδα επιστρέφει από το 44-54 στο 54-54, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Όμως οι κορυφαίες του «τριφυλλιού» Τσάστιτι Ριντ (21π., 5ρ., 5ασ.), Κατερίνα Σωτηρίου (11π., 7ρ.) και Ελεάννα Χριστινάκη (13π., 3π.) βγήκαν μπροστά και έδωσαν στις «πράσινες» μία αγχωτική νίκη.

Δυναμικό παρών στο κλειστό Κλαδισού από περίπου 200 φίλους του «τριφυλλιού» που «ζέσταναν» την ατμόσφαιρα.

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παυλοπούλου, Κάρτερ, Χριστινάκη, Ριντ και Πότερ, ενώ τα Χανιά με τις Χάινς, Χ. Γεροστεργίου, Ακλ, Μ. Γεροστεργίου και Τζόνσον.

Οι γηπεδούχες ήταν αυτές που μπήκαν καλύτερα στο ματς παίρνοντας το προβάδισμα με 5-0, αλλά οι «πράσινες» προσπέρασαν (7-8 στο 6’). Το «τριφύλλι» κατάφερε να διατηρήσει την ισχνή διαφορά του ενός πόντους έως το τέλος της… φτωχής πρώτης περιόδου (13-14), όπου οι παίκτριες της Καπογιάννη ήταν άστοχες.

Τα Χανιά ήταν εξίσου ανταγωνιστικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στα μέσα του οποίου είχαν καταφέρει να χτίσουν διαφορά πέντε πόντων (24-19). Οι «πράσινες» άρχισαν και πάλι να ανεβάζουν στροφές από το 15’ και μετά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο όπως ακριβώς και την πρώτη περίοδο, δηλαδή με προβάδισμα ενός πόντου (29-30).

Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινες» είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ, στοιχείο που τους έδωσε προβάδισμα με 29-37 στο 23’, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά, μέχρι το 31-44 στο 27’. Ο ΟΑ Χανίων δεν κατέθεσε το όπλα και στην τελική ευθεία του πρώτου δεκαλέπτου μπόρεσε να μειώσει σε 37-45 και να μείνει κοντά στις «πράσινες».

Η Κάρτερ επανέφερε το +11 (42-51) για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο λεπτό της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, με τη διψήφια διαφορά να συντηρείται έως και το 35’ (44-54). Οι «πράσινες» σε εκείνο το σημείο πίστεψαν πως το παιχνίδι τελείωσε, αλλά τα Χανιά είχαν αντίθετη άποψη. Σκλήρυναν αμυντικά και βρίσκοντας εύκολους πόντους στην επίθεση έτρεξαν σερί 10-0, ισοφαρίζοντας σε 54-54, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα! Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ψυχραιμία του και με τις Ριντ, Σωτηρίου και Χριστινάκη να βγαίνουν μπροστά, πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 54-61 και εν τέλει τη νίκη με 56-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-30, 37-45, 56-63