Το ανταγωνιστικό πρόσωπο για ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό στην Λάρισα με τον Προμηθέα να φτάνει σε μια άνετη νίκη με 91-77 για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Πρωταγωνιστές οι Κέντρικ ΡέιΤο ανταγωνιστικό πρόσωπο για ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό στην Λάρισα με τον Προμηθέα να φτάνει σε μια άνετη νίκη με 91-77 (29π) και Τζεράι Γκραντ (14π, 13ρ).

Εύκολο απόγευμα είχε ο Προμηθέας στο «Δ. Τόφαλος» απέναντι στην Λάρισα, η οποία κατάφερε να του βάλει δύσκολα μόνο για ένα ημίχρονο. Οι Πατρινοί πήραν τη νίκη με άνεση στο τέλος και ανέβασαν το ρεκόρ τους στη Stoiximan Basket League στο 3-1, την ώρα που οι Θεσσαλοί έπεσαν στο 1-3. Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησαν οι Κέντρικ Ρέι (29 πόντοι, 4/4 βολές, 5/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα) και Τζεράι Γκραντ (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ). Για τους φιλοξενούμενους δεν έφθαναν οι 24 πόντοι του Τζέιλεν Χάντσον και το νταμπλ-νταμπλ του Ουσμάν Κρουμπάλι (11 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Φανταστικό το ξεκίνημα στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τον Γκραντ να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό κι έτσι βρέθηκαν να προηγούνται με 11-2, έπειτα από τρία αγωνιστικά λεπτά. Μάλιστα οι Πατρινοί πήραν και διψήφιο προβάδισμα με 16-6, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου, χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Ρέι. Οι Θεσσαλοί απάντησαν με επιμέρους 13-2, που τους έφερε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού στο 9’ με το 18-19. Ο Γκάντι ήταν αυτός που βοήθησε τον Προμηθέα να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (20-19), παρά τα 8 λάθη της ομάδας του και τα 5 κλεψίματα των φιλοξενούμενων.

Χαμηλή η παραγωγικότητα στο πρώτο κομμάτι της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει. Αυτό το πέτυχε ο Προμηθέας προς το τέλος του ημιχρόνου, βρίσκοντας τρίποντα από τους Ρέι και Μάιλς, με τα οποία μετέτρεψε το 34-35 σε 40-35. Οι παίκτες του Λουίς Κασιμίρο διατήρησαν αυτή τη διαφορά των πέντε πόντων και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-37.

Το 5-0 σερί στις αρχές του δευτέρους μέρους έφερε ξανά τον Προμηθέα μετά από ώρα στο +10 (47-37), κάτι που οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και ανέβασαν ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Οι 18 πόντοι που σημείωσαν μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου, τους βοήθησαν να φθάσουν ακόμη και στο +15 (60-45). Η Λάρισα βρήκε τις λύσεις και μείωσε σε 62-54 στο 28ο λεπτό, όμως οι Πατρινοί μπόρεσαν να τελειώσουν την τρίτη περίοδο στο +12 (69-57).

Ουσιαστικά «κλείδωσαν» από νωρίς τη νίκη με το πολύ καλό τους ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο. Με επιμέρους 8-3 έφθασαν να προηγούνται με 17 πόντους διαφορά (77-60) στο 33ο λεπτό και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στην ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου να βγάλει αντίδραση και μόνο στο τέλος, όταν άφησε το πόδι από το… γκάζι, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να κάνουν ένα σερί 7-0 για το 89-77, αλλά πλέον ήταν αργά.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-37, 69-57, 91-77