Ο Προμηθέας πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο (25-9 το επιμέρους σκορ) και επικράτησε του Κολοσσού με 76-61 στην 8η αγωνιστική της Stoiximna Basket League.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με την τρίτη περίοδο να είναι αυτή που ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση, με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να είναι εντυπωσιακοί και να «τρέχουν» ένα επιμέρους 25-9. Ο Προμηθέας πλέον έχει ρεκόρ 6-2, με τον Κολοσσό να πέφτει στο 5-3.

Στην πρώτη περίοδο οι άμυνες δεν είχαν την… τιμητική τους. Οι δύο ομάδες ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου περισσότερο συγκεντρωμένες στην επίθεση, σκοράροντας 44 πόντους, με τον Προμηθέα να είναι καλύτερος στα σημεία και στις λεπτομέρειες, έχοντας και τον Γκραντ με 9 πόντους, ολοκληρώνοντας την περίοδο όντας μπροστά με 24-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πατρινοί ανέβασαν την πίεση στην άμυνα, είχαν καλύτερη κυκλοφορία στην μπάλα, διπλάσιες ασίστ (12 έναντι 6) και συνέχισαν να έχουν τον Γκραντ πρωταγωνιστή στην επίθεση (13 π.), με τον Κολοσσό να στηρίζεται στο Τιλί (9 π.), που ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Ροδιτών, αλλά την καλή του απόδοση να μην είναι ικανή να στερήσει από τον Προμηθέα το προβάδισμα των 9 πόντων (41-32), με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια η ομάδα του Ζούρου, σε ένα επιμέρους 17-12 στο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Προμηθέας έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (46-36) στο 23′, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 54-36 στο 25′, «τρέχοντας» ένα σερί 13-4 στο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να μην μπορεί να αντιδράσει στο ξέσπασμα των Πατρινών, που στο 27′ έφτασαν στο +20 (58-38), με το σερί της ομάδας του Ζούρου να φτάνει στο 17-6. Ο Προμηθέας να βρήκε σημείο αναφοράς πέρα από τον Γκραντ (15 π.) και στο πρόσωπο του Αγραβάνη που είχε 11 πόντους, με τους Πατρινούς να μην αφήνουν δευτερόλεπτο το πόδι από το… γκάζι και να βρίσκονται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μπροστά με 66-41, έχοντας θέσει γερά θεμέλια για τη νίκη με το επιμέρους σκορ να είναι 25-9!

Η τέταρτη περίοδος ήταν ουσιαστικά τυπική, αφού η διαφορά των 24 πόντων που είχε ο Προμηθέας δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στον Κολοσσό, με την αναμέτρηση να κυμαίνεται στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου στο +20, με τους Ροδίτες το μόνο που καταφέρνουν να είναι να μειώσουν στο σκορ και το τελικό 76-61 να «σφραγίζει» τη νίκη των Πατρινών.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61