Ολοκληρώθηκε ο πρώτος ημιτελικός ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ με τους “πράσινους” να κάνουν το 1-0. Έπειτα από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, η ομάδα του τριφυλλιού επικράτησε με 92-79 τελικό σκορ.

Κορυφαίοι για τη σημερινή αναμέτρηση αναδείχτηκαν ο Νικ Καλάθης και Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους έκαστος και τον αρχηγό των “πράσινων” να σημειώνει double-double (12 ριμπάουντ και 6 ασίστ). Από την άλλη, ο Δημήτρης Κατσίβελης, ξεχώρισε για τους “ασπρόμαυρους” σημειώνοντας 16 πόντους.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε πιο δυναμικό κατά την έναρξη του ματς, με το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου να μην μπορεί να… ακολουθήσει σε ρυθμό. Το 16-6 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ήταν σχεδόν φυσική απόρροια. Όμως η είσοδος του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου στο παρκέ άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε κι έκλεισε την πρώτη περίοδο με 20-15.

Για τη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες των αντιπάλων του και μπόρεσε με εξαιρετικό ροτέισον να “αγγίξει” διαφορά 20 πόντων. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να αντιδρά και να προσπαθεί να.. αντισταθεί. Βέβαια η επαναφορά του Νικ Καλάθη από τον πάγκο ήταν καταλυτική ώστε οι “πράσινοι” να πάνε στ’ αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα.

Η εικόνα των δύο αντιπάλων δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται σταθερά με διψήφιο αριθμό. Οι Καλάθης και Πέταγουέι ήταν κομβικοί για τις ομάδες τους. Από κοντά και οι Σίνγκλετον και Κατσίβελης αντίστοιχα, να προσθέτουν πόντους, με τον πρώτο να πετυχαίνει buzzer beater στο τρίτο δεκάλεπτο για το 72-50.

Ο νικητής φαινόταν πως είχε ήδη κριθεί, με το τελευταίο μέρος του αγώνα να το επιβεβαιώνει. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε μεν να μειώσει (87-70) στα μισά και πλέον του χρόνου, όμως ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τη συγκέντρωσή του. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά κι έτσι το 92-79 επισφράγισε το 1-0 των ημιτελικών στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79