Ο Παναθηναϊκός νίκησε σχετικά άνετα την Χίμκι με 90-63 και προκρίθηκε στον τελικό του φιλικού τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος, όπου θα παίξει αύριο με την Φενερμπαχτσέ. Κορυφαίοι για τους πράσινους ήταν οι Κιθ Λάνγκφορντ με 12 πόντους, Γκιστ με 13, ο all around Παπαπέτρου (15π., 2κοψ.) και ο killer Τόμας (14π.). Για τους Ρώσους κλασικά ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 16 πόντους.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν αρκετά παραγωγικοί στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Καλάθη από τη μία και τον Σβεντ από την άλλη να μοιράζουν αφειδώς ασίστ. Αυτός που έμοιαζε πάντως να παίζει από καιρό στον Παναθηναϊκό, ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που πρόλαβε να σημειώσει έξι πόντους. Το 19-19 πάντως προμήνυε πως θα βλέπαμε ένα άκρως εντυπωσιακό παιχνίδι.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές κι αυτό έριξε κάπως το τεμπο του ματς. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, χάρη σε καλάθια των Λάνγκφορντ και Τόμας. Ο Κρόκερ της Χίμκι ήταν πολυ εύστοχος από την περιφέρεια και σίγουρα θα είναι από τους βασικούς πρωταγωνιστές της ρωσικής ομάδας φέτος. Tο ίδιο ισχύει και για τους Παπαπέτρου και Γκιστ. Ειδικότερα ο 24χρονος φόργουορντ έχει πολλή όρεξη για μπάσκετ, όπως και ο Νίκος Παππάς που επιτέλους στα 28 του χρόνια, θέλει να γίνει πρωταγωνιστής στον πρωταθλητή Ελλάδος. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κιθ Λάνγκφορντ και οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 40-34.

Η τρίτη περίοδος ήταν χάρμα ιδέσθαι για τους πράσινους. Εκπληκτικές άμυνες από τους Αντετοκούνμπο και Λάσμε, φοβερές ασίστ από τον Καλάθη, με τους Γκιστ και Λάνγκφορντ να τις εκμεταλλεύονται στο έπακρο. Κάπως έτσι το σκορ ξέφυγε με τους γηπεδούχους είναι μπροστά με 56-41. Εννοείται πως η υπήρχε και η σχετική χαλάρωση στη συνέχεια με την Χίμκι και τον Σβεντ να το εκμεταλλεύονται, κάνοντας το σκορ 56-48. Τελικά μετά από 30 λεπτά το 62-50 φάνταζε δίκαιο με την απόδοση των δύο ομάδων.

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν καλό θέαμα, αλλά είναι λογικό, καθώς έγιναν πολλές αλλαγές στις πεντάδες τους. Ο Πασκουάλ έμεινε ευχαριστημένος από τους παίκτες και την θέληση που έδειξαν στην άμυνα. Πολύ καλή δουλειά σ’αυτόν τον τομέα έκανε ο Λούκας Λεκαβίτσιους και ο Παπαγιάννης που σκέπασε τα καλάθια.Το τελικό 90-63 άλλωστε δείχνει πως δούλεψαν σε ικανοποιητικούς ρυθμούς τα “πράσινα” μετόπισθεν.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-34, 62-50, 90-63