Η Κύμη υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στην έδρα της όπου και γνώρισε την ήττα με  56-85 τελικό σκορ, στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Τρέηλορ και Οκερέφορ με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τους φιλοξενούμενους ο Τόμπσον με 18 πόντους έκανε τη διαφορά, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μιλουτίνοφ και Αγραβάνης με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Επιπλέον ο νεαρός Τολιόπουλος ξεχώρισε με επίσης 11 πόντους.

Απογοητευτική η εικόνα της Κύμης από το ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τρίποντο του Τσαγκαράκη αλλά τους «ερυθρόλευκους» να επιβάλλουν τους δικούς του κανόνες στο παιχνίδι. Με ένα σερί 8-0 ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και με τον Τόμπσον να μην χάνει καλάθι η ψαλίδα «άνοιξε» στους +13 (8-21). Στη συνέχεια οι Ευβοιώτες κατάφεραν μόνο να μειώσουν στους 11 πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε 10-21.

Στα ίδια επίπεδα συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με περιόδους αστοχίας και για τις δύο ομάδες αλλά η επίθεση του Ολυμπιακού ήταν πιο οργανωμένη κι έτσι κατέφερε σε μικρά διαστήματα να πετύχει επιμέρους σκορ 22 πόντων. Στο ημίχρονο λοιπόν οι φιλοξενούμενοι πήγαν στ’ αποδυτήρια με το σαφές προβάδισμα 20 πόντων (23-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες επανείλθαν με τον Ολυμπιακό χωρίς τον Βαγγέλη Μάντζαρη καθώς στη δεύτερη περίοδο τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι.

Επιστρέφοντας λοιπόν στ’ αγωνιστικά, η ομάδα της Κύμης να χάνει πολύτιμα καλάθια προκειμένου να μειώσει τη διαφορά παρά το γεγονός ότι είχε ανεβάσει το ρυθμός της. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν υπήρχε κανένας γυρισμός αφού οι “ερυθρόλευκοι” σχεδόν για κάθε 1 καλάθι των αντιπάλων απαντούσαν πάντα. Έτσι με επιμέρους σκορ 21-24 για την τέταρτη περίοδο, το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 56-85.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85