Ο Χρήστος Σερέλης σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα του Λαυρίου με τον Πανιώνιο, τόνισε πως η ομάδα του ήταν κακή αμυντικά, παρά τη νίκη της, ενώ στάθηκε στην ιδιαιτερότητα του παιχνιδιού, λόγω της προηγούμενης μεγάλης επικράτησης κόντρα στην ΑΕΚ.

Αναλυτικά τα όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου:

«Σήμερα ξέραμε ότι θα είναι ένα περίεργο παιχνίδι για εμάς. Τουλάχιστον εμείς οι προπονητές το ξέραμε. Ήμασταν σίγουροι, διότι μετά τη πολύ μεγάλη νίκη που κάναμε με την ΑΕΚ και την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν τα παιδιά και το γεγονός και μετά τον αγώνα και τη νίκη βρεθήκαμε με 5 τραυματίες κανέναν σοβαρά μεν αλλά σίγουρα χωρίς προπόνηση όλη την εβδομάδα και με το γεγονός ότι ο Πανιώνιος είχε αρχίσει να ανεβαίνει πάρα πολύ στα τελευταία παιχνίδια. Πραγματικά, έχει χάσει αρκετά παιχνίδια στις λεπτομέρειες θεωρούσαμε ότι θα μπορούσε αυτό το παιχνίδι να μην πάει πολύ καλά.

Να μην υπάρχει η απαραίτητη ενέργεια στην ομάδα ίσως και οι παίκτες να μην μπορούν οι ξένοι να καταλάβουν ότι μία ομάδα μπορεί να μην έχει κάνει νίκη στην Α1 δεν σημαίνει τίποτα απολύτως για το Ελληνικό πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά το πρώτο ημίχρονο πήγε πάρα πολύ καλά για την ομάδα μας οι παίχτες μας παίξανε με την ενέργεια που συνήθως έχουν βγάλει εδώ και ενάμισυ μήνα σε όλα τα παιχνίδια. Κυνηγήσαν όλες τις μπάλες ήταν και σχετικά συγκεντρωμένοι και στην άμυνα βάλανε τα σουτ, ξέφυγε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο που μέσα στα αποδυτήρια τονίσαμε ότι ήμασταν σίγουροι πως θα υπήρχε αντίδραση από τον Πανιώνιο γιατί την είχε βγάλει αυτή την αντίδραση γενικότερα σε όλα τα παιχνίδια το τελευταίο διάστημα, δυστυχώς ήμασταν πάρα πολύ κακοί αμυντικά.

Αφήσαμε τον Σακελλαρίου να μας βάλει 11 πόντους σε δυόμισι λεπτά και άρχισαν τα παιδιά του Πανιωνίου να πιστεύουν ότι ενδεχομένως να μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι. Δεν απειληθήκαμε στην ουσία άμεσα ποτέ αλλά σίγουρα ήταν μία κακή εμφάνιση με κακή ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο μπορώ να δικαιολογήσω τα παιδιά διότι όπως σας είπα έρχονται από μία πολύ μεγάλη νίκη με πολλούς τραυματισμούς όλη την εβδομάδα.

Φυσικά όμως δεν έχουμε καταφέρει τίποτα, πρέπει να το πούμε αυτό. Είμαστε μία ομάδα που είναι για τρίτη χρονιά στην Α1, προσπαθούμε να δείξουμε ότι είμαστε κάθε χρόνο καλύτεροι αλλά κάθε φορά πρέπει να το αποδεικνύουμε σε κάθε δεκάλεπτο των αγώνων σε κάθε φάση του αγώνα να μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα. Πρέπει όμως να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα γιατί μετά από 8 αγωνιστικές βρίσκεται στην 3-4η θέση της βαθμολογίας με ένα πολύ καλό ρεκόρ, και για μένα το πιο βασικό με ένα πολύ ωραίο μπασκετ στα περισσότερα παιχνίδια που παίζει οπότε δεν μπορώ παρά να συγχαρώ τα παιδιά και ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

Επίσης να ευχηθώ καλή επιτυχία για την συνέχεια στον Πανιώνιο και στον κόουτς».