Ο Παναθηναϊκός αν και έπαιξε με τη φωτιά, ξανά, πήρε τη νίκη επί του Ολυμπιακού με σκορ 67-65, διακόπτοντας το αρνητικό σερί των 14 συνεχόμενων ηττών. Ο Ματέους Πονίτκα (12π.) με μεγάλο τρίποντο, έκρινε την αναμέτρηση, διαγράφοντας έτσι την σπουδαία και ηγετική εμφάνιση του Κώστα Παπανικολάου (14π.), που έπαιξε και τον τραυματία Βεζένκοφ και για τον αποβληθέντα Ουόκαπ (15π.). Η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ την ερχόμενη Κυριακή και τα πάντα ξεκινούν από την αρχή.

Οι πράσινοι μπήκαν σεληνιασμένοι στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Λι να σκοράρει δύο τρίποντα, τον Γκριγκόνις να αισθάνεται καλά, ενώ ο Ολυμπιακός δεν είχε μπει στο κλίμα του τελικού. Λογικά ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ-άουτ, για να ξυπνήσει τους υπνωτισμένους παίκτες του κι αυτό συνέβη. Οι Ουόκαπ και Φαλ έκαναν τη διαφορά στα επόμενα τρία λεπτά και το 15-4, μετατράπηκε σε 17-13, κάτι που σίγουρα ικανοποιούσε τον ερυθρόλευκο πάγκο. Βέβαια στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0, με πρωταγωνιστές τους Καλαϊτζάκη και Παπαγιάννη και το 25-13, αποτύπωνε τη διαφορά των δύο συλλόγων, ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο. Φοβερό στατιστικό για την ομάδα του Σερέλη οι οχτώ τελικές πάσες.

O Ολυμπιακός φυσικά και δεν πτοήθηκε από το μείον δώδεκα και με γρήγορο σερί οχτώ αναπάντητων πόντων, μείωσε σε 25-21, χάρη στα τρίποντα των Ουόκαπ και Παπανικολάου, με τον Παναθηναϊκό να επιδίδεται σε πολλά τρίποντα. Οι ερυθρόλευκοι είναι η ομάδα με τη μεγαλύτερη χημεία (ξεδιπλώνεται με πανέμορφο τρόπο στον αιφνιδιασμό) και το 27-29, που έγινε με λέι-απ του Πίτερς, έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Η επάνοδος του Γκουντάιτις στο παρκέ, έδωσε οντότητα στη θέση πέντε, μιας και ο Παπαγιάννης δεν έκανε καλή εμφάνιση. Ο Ουόκαπ ήταν καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, αφού δημιουργούσε και σκόραρε, ενώ αυτός και ο Παπανικολάου δεν είχαν βγει λεπτό από το παρκέ. Ο Ολυμπιακός με μία καταπληκτική συνεργασία των Παπ και Μπολομπόι, πήγε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (33-35), έχοντας τον Βεζένκοφ μόλις στους δύο πόντους.

Ο Ολυμπιακός ήταν περισσότερος ήρεμος από τον μεγάλο του αντίπαλο, ο Λαρεντζάκης μπήκε στο παιχνίδι, ενώ ο Φαλ έκανε τη ζημιά, χωρίς όμως να σκοράρει. Μάλιστα ο Μπαρτζώκας είχε εκτός παρκέ τον Ουόκαπ για να τον προστατέψει από τη φθορά των φάουλ, όμως η ομάδα του παρά την αστοχία, δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της κι αυτό φάνηκε από μία έξοχη συνεργασία των Παπανικολάου και Βεζένκοφ. Ο ΠΑΟ από τη μεριά του, σκόραρε με αίμα και μεγαλύτερη ενέργεια και το 44-44, σίγουρα έδινε μικρό προβάδισμα, στην ομάδα με την μεγαλύτερη εμπειρία. Ο τραυματισμός του Σάσα Βεζένκοφ, σίγουρα άλλαζε τα δεδομένα της αναμέτρησης, αν και ανέλαβε δράση ο Φαλ, ο οποίος έγινε κυρίαρχος στη ρακέτα, κόντρα στο Γκουντάιτις. Το 46-50, βέβαια έγινε 51-50, χάρη σε πέντε πόντους των Καλαίτζάκη και Λι, με την περίοδο να λήγει χωρίς αλλαγή στο σκορ, άρα όλα θα κρίνονταν στα τελευταία δέκα λεπτά.

Ο Ολυμπιακός παρά τις σοβαρές αγωνιστικές του απώλειες, ήταν ψύχραιμος, μεθοδικός όσο μπορούσε, ενώ ο ΠΑΟ είχε πνιγεί από το άγχος και τις κακές του επιλογές. Ο Παπανικολάου ήταν ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές, και με γκολ φάουλ. έγραψε το 54-59, εφτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Μαντζούκας μείωσε σε 57-59, όμως οι πράσινοι είχαν κάκιστες επιλογές επιθετικά κι ήταν φανερό, πως δεν ήξεραν πως να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε πολύ κακά σουτ, ο μεγάλος του αντίπαλος τα ίδια και χειρότερα και το 58-59 καλά κρατούσε. O Φαλ με μία βολή έκανε το το 58-60 και ο Πονίτκα με νέο ζευγάρι βολών, ισοφάρισε το παιχνίδι σε 60-60. Μάλιστα ο Παπαγιάννης με δύσκολο καλάθι, έδωσε «αέρα» δύο πόντων στον Παναθηναϊκό, όμως το παιχνίδι είχε πολύ δρόμο. O Παπανικολάου ήταν απίστευτος στα τελευταία δύο λεπτά, σημειώνοντας εφτά αναπάντητους πόντους, και γράφοντας το 64-65 και όλο το ΟΑΚΑ σίγησε. Ο Πονίτκα απάντησε με μεγάλο τρίποντο για το 67-65, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ-άουτ. Ο Μακίσικ επιχείρησε εκτός ισορροπίας τρίποντο αστόχησε και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65