Ο Ολυμπιακός σκούπισε τον Παναθηναϊκό στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το 13o πρωτάθλημα της ιστορίας του. Το 93-74 ήταν απόλυτα δίκαιο και είχε για πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ (25π., 8ριμπ.) και Κώστα Σλούκα (14π.), ενώ όλοι οι ερυθρόλευκοι έβαλαλ τον λιθαράκι τους, για να έρθει το πολυπόθητο νταμπλ. Για τους ηττημένους πράσινους, που ήταν ανταγωνιστικοί για περίπου 16 λεπτά, ο Νεμάντια Νέντοβιτς πέτυχε 23 πόντους και ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε άλλο ένα double-double (15π., 10ριμπ.).

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να βάλει τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Φαλ, όμως ο Παπαγιάννη προέβαλε αντίσταση. Αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που βρήκαν λύσεις στην επίθεση, με τους Βεζένκοφ και Ουόκαπ. Από την άλλη μεριά οι πράσινοι είδαν τον Νέντοβιτς να ξεκινάει ζεστός με έξι πόντους, ενώ ο Παπαγιάννης έμοιαζε ορεξάτος σε ριμπαόυντ κι εκτέλεση. Το ματς είχε καλό ρυθμό, οι δύο αντίπαλοι σκόραραν με διάφορους τρόπους και το 15-15 σε πέντε λεπτά, ίσως να ευνοούσε τον πιο γεμάτο Ολυμπιακό. Αυτό όσο περνούσε η ώρα, επιβεβαιωνόταν, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολλούς πρωταγωνιστές, ενώ η πράσινη επίθεση, εξαρτιόταν από τα κέφια του Νέντοβιτς. Ο ντόρσεϊ πήρε τ’όπλο τυου, ο Σλούκας συμμάζεψε την ερυθρόλευκη επίθεση, όμως τέσσερις αναπάντητοι πόντοι του ΠΑΟ, έγραψαν το τελικό 28-26, μετά το πέρας της πρώτης περιόδου.

Η επιθετική παραγωγικότητα των δύο αιωνίων είχε πέσει αισθητά, ο τελικός είχε γίνει πιο σκληρός, με το προβάδισμα να εναλλάσεται. Ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια, ο Ολυμπιακός ζούσε με τα επιθετικά ριμπάουντ και το 36-35, κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Οι Πειραιώτες πήραν μία ανάσα, με την ενέργεια και τα τρίποντα του Λαρεντζάκη, ενώ ο Βεζένκοφ είτε από την περιφέρεια, είτε από το ποστ, πλήγωνε τους πράσινους. Μάλιστα στα επόμενα τρία λεπτά ο Ολυμπιακός, ανέβασε ταχύτητα έκανε ένα σερί 12-0 και το 55-38, σήκωσε όλο το ΣΕΦ στο πόδι. Ο Παναθηναϊκός είχε πιει θάλασσα,  οι περιφερειακοί δεν διαχειρίστηκαν το παιχνίδι σωστά και κάπως έτσι το συν 15 (55-40), χώριζε τις προσπάθειες των δύο φιναλίστ.

Σκληρό και άτσαλο ήταν το πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να βλέπει τον Βεζένκοφ να σημειώνει δύσκολα τρίποντα, τον Παναθηναϊκόα να ξεμένει από ιδέες, αφού ο Νέντοβιτς δεν γίνεται να τα βάζει από παντού και κάπως έτσι το 63-44, ίσως και να τελείωσε πρόωρα και τον τρίτο τελικό. Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό, ο Ολυμπιακός είχε ρίξει το τέμπο του, όμως ο ΠΑΟ αδυνατούσε να πλησιάσει περισσότερο από τους 13 πόντους. Τελικά με τρεις βολές του Μποχωρίδη κι αρκετά σκοτωμένα σουτ, το 63-53, άφηνε μία χαραμάδα αισιοδοξίθας, πως ίσως να παρακολουθούσαμε θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Κώστας Σλούκας ανέλαβε να ξεκολλήσει επιθετικά την ομάδα του και με δύο τρίποντα-μαχαιριές, έκοψε τα πόδια των πράσινων, που ίσως και να πίστεψαν στην ανατροπή. Βάλτε στην εξίωση κι ένα λάθος του Μποχωρίδη, που οδήγησε σε κάρφωμα του Μακίσικ και το 71-56. Ο Παναθηναϊκός ήθελε, αλλά δεν μπορούσε, ο Φάλ έπιασε πελάτη τον Παπαγιάννη, ο Βεζένκοφ, συνέχισε να σκοράρει και το 79-62 με πέντε λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης, τίποτα δεν γινόταν ν’αλλάξει τη διαφαινόμενη νίκη των Πειραιωτών, που θα οδηγούσε στο έβδομο πρωτάθλημα της ιστορίας τους. Το τελικό 93-74 ήταν απόλυτο δίκαιο ο Ολυμπιακός, έκανε το πολυπόθητο double, στο κύκνειο άσμα του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος θ’α[ποχαιρετήσει, όπως φαίνεται την ενεργό δράση.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 55-40, 63-53, 93-74