Ο Παναθηναϊκός είδε τον Ντίνο Μήτογλου να κάνει απίστευτα πράγματα και με 23 πόντους να είναι ο MVP του τρίτου τελικού, που έληξε με σκορ 94-83. Από κοντά τον ακολούθησε και ο Χεζόνια με 20 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο Μπεν Μπέντιλ με 17. Για την ΑΕΚ εντυπωσιακός ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα με 21 πόντους, το θωρηκτό Μασιούλις σκόραρε 14.

Μέτριο από πλευράς παραγωγικότητας ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ στατικός, ο Παπαπέτρου άστοχος κι αυτό ήταν βούτυρο στο ψωμί για την ΑΕΚ. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν πάει το ματς εκεί που θέλουν, όμως δεν κεφαλαιοποίησαν την επιθετική δυστοκία των αντιπάλων τους. Ο Χεζόνια με την είσοδο του στο παιχνίδι, έκανε τη διαφορά για το τριφύλλι και οι δώδεκα πόντοι του, ήταν ότι ακριβώς χρειαζόταν ο Κάτας και οι συμπαίκτες του. Το 20-10 ήταν φυσιολογικό από τη στιγμή, που η Ένωση μετρούσε 0/8 τρίποντα κι αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με μπροστάρητον Μέικο, έκανε το 22-10, 25-19 αποδεικνύοντας πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει. Η αναμέτρηση είχε μεν σκληρή υφή, όμως από ένα σημείο κι έπειτα οι δύο αντίπαλοι είδαν το καλάθι σαν βαρέλι. Τρίποντο ο Παπαπέτρο, απάντηση από τον Μασιούλις και τούμπαλιν. Στην εξίσωση του ματς μπήκε και ο εξαφανισμένος Μπέντιλ κι έτσι ο ΠΑΟ απέκτησε κι άλλον επιθετικό πυλώνα. Το 50-37 μάλλον αδικεί την ΑΕΚ, αφού δεν είναι τόσο χειρότερη από τον αντίπαλό της.

Αυτό αποδείχτηκε περίτρανα στη συνέχεια της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ματ Λοτζέσκι θυμήθηκε πόσο καλός σουτέρ είναι, ενώ από την άλλη μεριά η παθογένεια της πράσινης επίθεσης είχε επιστρέψει για τα καλά. Ο Ντίνος Μήτογλου βέβαια δεν άφηνε την ομάδα του ν’απολέσει τις διαφορές 10-12 πόντων, ενώ το ίδιο έκανε και ο killer Λοτζέσκι για την Ένωση. Ο πολιτογραφημένος Βέλγος ήταν μαγικός και χωρίς τα τρίποντά του, η ΑΕΚ θα είχε ρίξει λευκή πετσέτα στο παιχνίδι.

Το 69-60 άφηνε τα πάντα ανοιχτά, αν και φαινόταν πως ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός είχε περισσότερους άσους στο μανίκι του. Για παράδειγμα ο Μπέντιλ έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Χεζόνια. Βέβαια οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τους Μασιούλις και Κατσίβελη και ξαφνικά το μείον εννέα (86-77) με τέσσερα λεπτά για τη λήξη, φάνταζε ικανή διαφορά γι’ανατροπή. Μάλι στα με τέσσερις συνεχόμενες πόντους του Μασιούλις το 86-81 άγχωσε σε μεγάλο βαθμό τον Κάτας, που έβλεπε το ματς, χωρίς να παρεμβαίνει. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Μέικον μειώσει στους τρεις, όμως εκεί μίλησε η κλάση του Μήτογλου, που με μεγάλο τρίποντο και μία αποτελεσματική άμυνα, έδωσε το ροζ φύλο αγώνα στην ομάδα του. Η ΑΕΚ δεν είχε άλλες λύσεις κι έτσι το 94-83 έγραψε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων, που θα τα ξαναπούν σε τρεις μέρες για το τέταρτο ματς της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83