Η Λάρισα φάνηκε αρκετά ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ολυμπιακό, ωστόσο στο δεύτερο οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 59 πόντους και πήραν εύκολα τη νίκη με 101-70 για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Επιστροφή στις νίκες εντός των συνόρων για τον Ολυμπιακό, που πριν τη διακοπή των Εθνικών ομάδων είχε χάσει το αήττητό του στο πρωτάθλημα, μετά το διπλό του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ. Στο 7-1 οι Πειραιώτες, που ετοιμάζονται για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι στην Euroleague με τον Ερυθρό Αστέρα (9/12) κι ενώ αγωνιούν για την κατάσταση του Μουσταφά Φαλ. Κορυφαίοι στο σημερινό παιχνίδι οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (20π), Σάσα Βεζένκοφ (17π) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (14π).

Από την άλλη πλευρά, η Λάρισα έφθασε τις επτά συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και τις δύο σε ισάριθμα παιχνίδια με τον Φώτη Τακιανό στην τεχνική ηγεσία. Οι Θεσσαλοί έπεσαν στο 1-7 και έδειξαν ότι χρειάζονται χρόνο μετά τις πολλές αλλαγές που έγιναν το τελευταίο διάστημα. Ξεχώρισαν οι Ντεβόντε Γκριν (20π, 8ρ), Τζέιλεν Χάντσον (16π) και Ζώης Καράμπελας (13π).

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, που παρατάχθηκε με ένα ψηλό σχήμα, αλλά δεν μπήκαν τα μακρινά σουτ, ενώ ο Έισι έδειξε ότι είναι ανέτοιμος ακόμα και φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ. Η Λάρισα μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 9-5 στα μισά της πρώτης περιόδου, έπειτα από 7-0 σερί. Οι Θεσσαλοί βρήκαν αρκετές δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ, ο Γκριν ήταν εξαιρετικός κι έτσι έφθασαν στο 18-14 στο 8ο λεπτό. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους και μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο με σερί 9-0. Ο Βεζένκοφ κυρίως και ο Πρίντεζης με… πεταχτάρι buzzer beater τρίποντο, οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο 18-23 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν πάρει τον έλεγχο του αγώνα, παρά το γεγονός ότι σταδιακά άρχισε να έρχεται από τον πάγκο η second unit του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν το inside game του Ολυμπιακού, που έφερε το σκορ στο 21-30, στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Το έκαναν όμως με επιτυχία μετά το τάιμ άουτ του Φώτη Τακιανού και με επτά συνεχόμενους πόντους, μείωσαν σε 28-30, έξι λεπτά πριν το ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά η Λάρισα είχε αρκετά άστοχα σουτ το επόμενο διάστημα και σε συνδυασμό με την επιστροφή του Βεζένκοφ στο παρκέ έδωσαν στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα με 31-42 στο 19’, αλλά οι Θεσσαλοί κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος μόλις στο -7 (35-42).

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από την διακοπή του ημιχρόνου και τελικά η τρίτη περίοδος έπαιξε καταλυτικό ρόλο για την έκβαση της αναμέτρησης. Οι βασικοί παίκτες των Πειραιωτών πήραν ανάσες και γύρισαν με… φόρα από τα αποδυτήρια για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» πετούσαν… φωτιές επιθετικά, έβαλαν 15 πόντους στα πρώτα 2:20 του τρίτου δεκαλέπτου και πολύ γρήγορα έφθασαν στο +18 (39-57). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν ακόμη και διαφορά 26 πόντων, με το 48-74 στο 28’. Εν τέλει, το εκπληκτικό αυτό δεκάλεπτο, από πλευράς Ολυμπιακού, ολοκληρώθηκε με το επιμέρους σκορ να είναι στο 18-35.

Μπορεί η τελευταία περίοδος να απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός να είχε «κλειδώσει» τη νίκη, ωστόσο οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι. Διατήρησαν το πολύ καλό επιθετικό τους πρόσωπο και ανέβαζαν διαρκώς τον δείκτη του σκορ και της διαφοράς, φθάνοντάς την τελικά ακόμη και στο +36, με το 63-99 λίγο πριν το φινάλε. Σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που πέτυχαν 59 πόντους και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 17 εύστοχα τρίποντα και 28 ασίστ για μόλις 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101