Το Λαύριο αποδεικνύει πως δίκαια προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υπέταξε στην παράταση τον πανίσχυρο Παναθηναϊκό με σκορ 94-89. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Τάισον Κάρτερ (20π.), Μουράτος (19π.), ενώ τους ακολούθησαν οι Ντέιβις (12π.), Ντιαλό (12π.) και Γερομιχαλός (14π.). Για το τριφύλλι ο Μπρέι σημείωσε 18 πόντους, όσους και ο Χεζόνια, όμως αμυντικά οι φιλοξενούμενοι δεν υπήρχαν. Οι δυο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού για την προσεχή Δευτέρα (20:00) στο ΟΑΚΑ για τον τρίτο τελικό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον δεύτερο τελικό με τους Μπρέι, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Ουάιτ, και Παπαγιάννη, ενώ οι πρώτοι πέντε του Λαυρίου ήταν οι Κάρτερ, Μουράτος, Ντιαλό, Ντέιβις και Γερομιχαλός. Το Λαύριο ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά στον αγώνα και τρέχοντας ένα σερί 15-5 στα πρώτα τρία λεπτά πήρε το προβάδισμα, με τους Κάρτερ και Ντιαλό να ξεχωρίζουν. Η επίθεση των «πρασίνων» ήταν κακή και η άμυνα ακόμα χειρότερη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να συντηρήσουν τη διαφορά έως τα μέσα του δεκαλέπτου (18-8). Ο Κάτας με συνεχόμενες αλλαγές και έχοντας διαφοροποιήσει όλη την αρχική πεντάδα προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του «τριφυλλιού», όμως το Λαύριο έφτασε ακόμα και το +13 (23-10 στο 7’), αφού οι «πράσινοι» έδειχναν να μην έχουν το μυαλό τους στο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός έως το τέλος της περιόδου ήταν να κατεβάσει τη διαφορά στο -10 (28-18), ολοκληρώνοντας έτσι την κάκιστη πρώτη περίοδο.

Η αστοχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ (κυρίως του Μήτογλου) ήταν «οξυγόνο» για το «τριφύλλι» που κατέβασε τη διαφορά στο -5 (30-25) στο 13’. Με τα πρώτα δύο τρίποντα του Παναθηναϊκού στον αγώνα, αμφότερα δια χειρός Μπρέι, οι «πράσινοι» προσπέρασαν για πρώτη φορά στον αγώνα (30-31) απομένοντας πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Το μαχητικό Λαύριο (8 κλεψίματα) δεν παράτησε το ματς και εκμεταλλευόμενο τις κακές αποφάσεις του Παναθηναϊκού στην επίθεση, αλλά και τα πολλά λάθη των παικτών του Κάτας (15) πήρε και πάλι το προβάδισμα με 39-35 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (41-40).

Πολύ συγκεντρωμένος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μπρέι και Κασελάκη να δίνουν σκορ και ενέργεια στην ομάδα τους. Το 43-48 βέβαια ανάγκασε τον Σερέλη να καλέσει τάιμ-άουτ, που είδε τους Κόζι και Σάβατζ να ευστοχούν σε δύσκολα τρίποντα. Αμυντικά οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις, κι αυτό ήταν βούτυρο στο ψωμί του ΠΑΟ. Καθόλου τυχαίο το σερί 12-0 των φιλοξενούμενων, που μετέτρεψε το 51-51 σε 51-63, κάτι που έκανε χαρούμενο τον κόουτς Κάτας. Το Λαύριο που δεν τα παρατάει ποτέ, με σερί δικό του 5-0, έκλεισε το δεκάλεπτο στο μείον εφτά (56-63) και θα τα έδινε όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Σάβατζ μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους τέσσερις, πριν απαντήσει με έμμεσο τρίποντο ο Χεζόνια (59-66). O Κροάτης βέβαια ήταν λίγο επιπόλαιος στο παιχνίδι του και με λάθη σε άμυνα κι επίθεση, «βοήθησε» τους γηπεδούχους να κάνουν το ματς ντέρμπι και με τον Ντιαλό να ξυπνάει το 66-68, μας προμήνυε για φοβερό φινάλε. Ο Γερομιχαλός με νέο τρίποντο έγραψε το 69-68 και ο Κάτας κάλεσε τάιμ-άουτ, ώστε να τα ψάλει στους παίκτες του. Η συνέχεια είχε πολύ σασπένς οι Ντιαλό και Κάρτερ σκόραραν σπουδαία καλάθια και το 76-75 ήταν γεγονός με ενάμισι λεπτό για το τέλος. Ο Μάριο Χεζόνια με δύο προσωπικές ενέργειες έφερε τούμπα την αναμέτρηση, ενώ με δύο βολές, έδωσε ισχυρό προβάδισμα στο τριφύλλι. Βέβαια ο Τάισον Κάρτερ με μεγάλο τρίποντο έκανε το 81-81 με οχτώ δευτερόλεπτο να μένουν για τη λήξη του αγώνα. Τελικά το άστοχο σουτ του Χεζόνια, έστειλε το ματς στην πεντάλεπτη παράταση και η αγωνία παρέμενε στο κατακόρυφο.

Χεζόνια και Κόζι ήταν ζεστοί στην παράταση, αν και έπαιζαν συνέχεια isolation, χωρίς ν’αλλάζουν πολλές πάσες. Οι πράσινοι επιθετικά δεν έκαναν απολύτως τίποτα, ενώ και στην άμυνα οι γηπεδούχοι τους έκαναν ότι ήθελαν. Μάλιστα ο Ντιαλό έκανε όλα εκείνα τα μικρά πράγματα, που χρειάζεται μία ομάδα, ώστε να πάρει μία νίκη επί του τριφυλλιού. Το Λαύριο ήταν ψύχραιμο στις βολές και δίκαια πήρε τη νίκη με σκορ 94-89, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81, 94-89