Ο Ολυμπιακός τα χρειάστηκε σε μεγάλο βαθμό, όμως το τελικό 73-70 του έδωσε το ροζ φύλο αγώνα κι έκανε το 1-0 στη σειρά των φετινών τελικών της Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα εκρηκτικό τρίλεπτο, όπου δεν άφησαν τους πράσινους να σκοράρουν, ο Βεζένκοφ είχε ήδη σημειώσει πέντε πόντους και το γρήγορο 10-0, ανάγκασε τον Σερέλη να καλέσει τάιμ-άουτ ώστε να σταματήσει το τέμπο των αντιπάλων του. Ο MVP της Euroleague έκανε στην κυριολεξία ότι ήθελε τον Μαντζούκα, ο Ουόκαπ είχε αποκόψει τον Γκριγκόνις από την επίθεση και το 14-6 τα έλεγε όλα. Ο Σερέλης προσπάθησε με τον Πονίτκα να γίνει πιο σκληρός στα μετόπισθεν, όμως δεν κατάφερε και πολλά, με το 26-14 να δίνει ένα θετικό τόνο σ’ένα κάκιστο δεκάλεπτο για το τριφύλλι.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μέτρια, αφού ο Βεζένκοφ πήγε στον πάγκο και ο Ολυμπιακός έχασε τον παίκτη-ορχήστρα του. Από την άλλη μεριά ο ΠΑΟ, χωρίς τον Γκριγκόνις δεν είχε ιδέες στο παιχνίδι του, ο Λι ήταν εκτός αγώνα και ο Ολυμπιακός, συντηρούσε ένα προβάδισμα της τάξεως των δέκα πόντων. Μάλιστα με δύο πράσινες βολές το σκορ έγινε 33-24, όμως η επιστροφή Βεζένκοφ, ίσως ν’ άλλαζε εκ νέου τα δεδομένα. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη, αφού η πίεση του Π. Καλαιτζάκη στον Σλούκα έφερε αποτελέσματα, ενώ τα τρίποντα δεν έμπαιναν με την ίδια συχνότητα για τους γηπεδούχους. Το ημίχρονο έδειχνε πως θα τελειώσει 39-33, όμως μία ακόμα ασίστ, του Φαλ, έδωσε το δικαίωμα στον Σλούκα να σκοράρει και να γράψει το 41-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γκουντάιτις ήταν θετικότατος για τον Παναθηναϊκό, όμως κάπου εκεί ξύπνησαν οι Φαλ και Ουόκαπ εκτελεστικά και ο Ολυμπιακός ανάσανε κάπως. Το 41-40, έγινε γρήγορα 49-40, με τον Ολυμπιακό ν’ανοίγει το ρυθμό του, τα τρίποντα να μπαίνουν ξανά (καθοριστικός ο Ουόκαπ), ενώ ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε πέραν των Γκουντάιτις και Γκριγκόνις να βρει επιθετικές λύσεις. Το 61-48 έδινε ισχυρό προβάδισμα στους Πειραιώτες, όμως με δέκα λεπτά παιχνιδιού, όλα μπορούσαν να συμβούν.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε με άριστο τρόπο τον άκεφο Σλούκα και τον ίσως κουρασμένο Βεζένκοφ και σιγά σιγά άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να βγάζει ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση. Ο Παπαγιάννης δεν πήγε άσχημα με τον Φαλ, ο Πονίτκα τα έβαλε με πολλούς, ενώ ο Λι παρά το γεγονός πως ήταν άστοχος, αποτελούσε απειλή για την ερυθρόλευκη άμυνα. Oι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως η επίθεση του Ολυμπιακού ήτα στατική (ευθύνη των γκαρντ), το άγχος είχε κάνει την εμφάνισή του και με τρίποντο του Γκριγκόνις για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 65-66. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 4-0 (Ουόκαπ με βολές και Φαλ), όμως το 69-66 άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά. Ο Παπαγιάννης με φόλλοου κάρφωμα έκανε το 69-68, ο Σλούκας με δύο βολές έγραψε το 71-68 και με 13 δευτερόλεπτα να μένουν, το τριφύλλι είχε την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Ουόκαπ έκανε ένα δυνατό φάουλ, ο Γκριγκόνις ευστόχησε και το θρίλερ είχε ακόμα εφτά δευτερόλεπτα. Ο Σλούκας δνε λάθεψε στις βολές του, ο Λι δεν κατόρθωσε να ευστοχήσει στο τρίποντο της παράτασης και το 73-70, έκανε το 1-0 για τους Κυπελλούχους Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70,