O Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειάστηκε κι επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με σκορ 87-76. Κορυφαίοι για τους πράσινους ήταν οι Καλάθης με 19 πόντους, Ντεσόν Τόμας με 13 και Ιωάννης Παπαπέτρου με 16. Οι γηπεδούχοι πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη σειρά με τη Ρεάλ Μαδρίτης, που θα κρίνει την πρόκριση στο Final Four της Euroleague.

Πολύ όρεξη είχε ο Προμηθέας στην πρώτη περίοδο του παιχνισιού. Οι Έλις και Κασελάκης ήταν εξαιρετικοί, ενώ ο Κατσίβελης έπαιξε φοβερή άμυνα πάνω στον Καλάθη. Γενικότερα πάντως οι πράσινοι είχαν μπει υποτονικά στο ματς και το 14-21 ήταν ενδεικτικό.

Βέβαια ο Ρικ Πιτίνο άλλάξε τροπάριο στη δεύτερο περίοδο. Έβαλε γκάζια στους παίκτες του κι αυτοί δεν είχαν άλλη επιλογή, παρά να τον ακούσουν. Οι Καλάθης και Λοτζέσκι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και γρήγορα η αφύπνιση του Γκιστ έκανε την ανατροπή και το 38-34 ήταν λογικό κι επόμενο. Οι 13 πόντοι παθητικό ήταν καλό νούμερο, όμως ο Αμερικανός κόουτς δεν αφησύχαζε.

Ο Προμηθέας φυσικά και δεν απράτησε το παιχνίδι και το διεκδίκησε μέχρι τέλους. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να κρατήσει δυνάμεις ενόψει Ρεάλ Μαδρίτης, όμως δεν μπροούσε, αφού οι Πατρινοί ύστερα από 30 λεπτά ήταν κοντά στο σκορ (60-55).

Τελικά στο τέλος οι βασικοί Καλάθης, Τόμας και Παπαπέτρου καθάρισαν την μπουγάδα της νίκης, αφού ήταν εξαιρετικοί σ’άμυνα κι επίθεση και το 87-76 ήταν λογικό κι επόμενο. Τώρα όλοι στον Παναθηναϊκό, ζουν κι αναπνέουν για τη σειρά με τη Ρεάλ Μαδρίτης και την πρόκριση στο Final Four της Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-55, 87-76