Ο Ζώης Καράμπελας θα θυμάται για πολύ καιρό τον αγώνα του Περιστερίου με την Κύμη. Βλέπετε ο 17χρονος γκαρντ πέτυχε το νικητήριο καλάθι, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 94-93 στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Οι φιλοξενούμενοι αυτοκτόνησαν αφού είχαν πάρει μία διαφορά 16 πόντων, όμως στο τέλος οι Σαγκς (24π.) και Χόρτον (19π.) κουράστηκαν κι έτσι το Περιστέρι πήρε μία ανέλπιστη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι τα έβαλαν όλα στην πρώτη περίοδο. Οι Σαγκς και Γουίλιαμς  είχαν μαζί 5/5 τρίποντα και καταλαβαίνετε πως το Περιστέρι είδα τα πάντα κωλυόμενα. Ο Αργύρης Πεδουλάκης άλλαζε συνέχεια τις πεντάδες του, για να βρει ένα καλό σχήμα, όμως μάταια. Το 17-31 έδειχνε πως θα βλέπαμε ένα αμφίρροπο ματς στη συνέχεια, αφού οι γηπεδούχοι σίγουρα θα έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Η Κύμη συνέχισε να είναι αξιόπιστη έξω από την άρκτο των 6,75, όμως σιγά σιγά έβλεπε τον αντίπαλό της να προσαρμόζεται. Η ομάδα των δυτικών προαστίων με τους Χάροου και Βασιλόπουλο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όμως το 37-45, δεν το λες κι εύκολο για να το ανατρέψεις.

Η Κύμη με τον Ντρβόλ Ουάισγκτον να κάνει καταπληκτικό ματς, συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ με το Περιστέρι, δείχνοντας έτοιμο για ένα τεράστιο διπλό. Οι γηπεδούχοι ήταν μονοδιάστατοι στην επίθεση, με τον Μπέντιλ να κάνει καλή δουλειά μεν, όμως μόνος του δεν μπορούσε να κάνει και πολλά. Ο Χάορου έπαιζε με πρόβληα, όμως με δικό του καλάθι οι γηπεδούχοι θα έμπαιναν στο τελευταιο δεκαλεπτο στο πλην έξι (59-65).

Ο Αμερικανός γκαρντ παρότι λαβωμένος έβαλε το μυαλό του να δουλέψει και με τις πρωτοβουλίες, που πήρε, έκανε ένα γρήγοο 5-0 και ξαφνικά το 64-65 άγχωσε την Κύμη. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από το τρίποντο, όμως φαινόταν πως το μομέντουμ ήταν με το μέρος του Περιστερίου. Τελικά πήγαμε σε “θρίλερ”, αφού το Περιστερι ναι μεν έκανε την ανατροπή, όμως η Κύμη με τον Χόρτον και τον Ουάσιγκτον, κράτησαν ζωντανή την Κύμη. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το 80-80 και η λάθος επίθεση του Λιούις, έσωσαν προσωρινά το Περιστέρι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν περισσότερο ψύχραιμοι από τους γηπεδούχους στις αρχές του έξτρα πενταλέπτου, με τους Σαγκς και Χόρον να κάνουν μεγάλη ζημιά στους αντιπάλους τους. Μία όμως αμφισβητούμενη φάση, που κατέληξε σε τεχνική ποινή, έφεραν τον Μουρ να ευστοχεί σε τρεις βολές και να κάνει το 92-93. Στην επόμενη επίθεση η Κύμη έκανε λάθος με τον Καρινιάσουσκας και ο θρασύς Ζώης Καράμπελας με καλάθι έγραψε το τελικό 94-93, χαρίζοντας μία τεράστια νίκη στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 37-45, 59-65, 80-80, 94-93