Ο Ολυμπιακός έκλεισε νικηφόρα το 2017, καθώς επικράτησε στο ΣΕΦ του Πανιωνίου με 87-65τ. Ο Χόλις Τόμπσον ήταν ο πιο ορεξάτος παίκτης των γηπεδούχων με 24 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Κάιλ Γουίλτζερ με 11. Για τυς φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ντάλο και Κράβιτς με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κάιλ Γουίλτζερ να σκοράρει συνεχόμενα τρίποντα και τον Ολυμπιακό να κάνει ένα σερί 13-0 ενώ για τη συνέχεια διατήρησε και μια διαφορά ίδιων πόντων (20-7). Ο Πανιώνιος μπήκε στην αντεπίθεση με τους Κράβιτς και Τσούπκοβιτς να σκοράρουν για να μπορέσουν να μειώσουν και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δύο συνεχόμενα φάουλ με τον Κράβιτς να μην αστοχεί σε καμία βολή και κατάφεραν να μειώσουν, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα τους. Οι ισορροπίες είχαν αλλάξει και ο Πανιώνιος είχε βρει μομέντουμ, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χαλαρώσει την άμυνά τους και έτσι το σκορ έφτασε μέχρι και την ισοπαλία (41-41).  Στα τελευταία λεπτά ο Μακλίν με συνεχόμενους πόντους, διαμόρφωσε το 50-45, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακος δεν είχε όρεξη γι’ αστεία και σκοπός του ήταν να τελειώνει με την υπόθεση-νίκη μια ώρα αρχύτερα. Βέβαια στην επίθεση ήταν πολύ άστοχος, ενώ οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε σωρεία λαθών. Οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Παπανικολάου και Στρέλνιεκς ξέφυγε με 16 πόντους διαφορά (64-48) και ήταν ηλίου φαεινότερο πως η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε συνεχείς αλλαγές στην πεντάδα του, ώστε να φρεσκάρει τον Ολυμπιακό, αλλά και να δώσει την ευκαιρία σε παίκτες όπως ο Τολιόπουλος να δείξουν την αξία τους. Το 70-51 μετά από 30 λεπτά ήταν φυσιολογικό και ήδη οι δύο ομάδες, σκέφτονταν το ρεβεγιόν της Πρωτοχρονιάς.

Η τελευταία περίοδος ήταν απλά διαδικαστικού χαρακτήρα αν και ο Καλαμπάκος περίμενε περισσότερα πράγματα από τους παίκτες του. Οι “κυανέρυθροι” σούταραν άσκοπα τρίποντα, κάνοντας εύκολη τη ζωή του Ολυμπιακού. Το τελικό 87-65 αποτύπωνε πλήρως του τι συνέβη στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο εικοσάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έτσι έκλεισε ιδανικά το 2017 κι η επόμενη αγωνιστική του υποχρέωση είναι την προσεχή Πέμπτη με την Αρμάνι Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 50-45, 70-51, 87-65