Ο Προμηθέας με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο κατέκτησε το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας του, νικώντας τον Περιστέρι με 82-74.

Πολύ εντυπωσιακό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα καρφώματα των Τζόουνς και Αγκμπελέσε, ξεσήκωσαν συμπαίκτες και δημοσιογράφους στο άδειο Ανδρέας Παπανδρέου, όμως αυτά δεν δίνουν νίκες και κούπες. Το Περιστέρι είχε καλύτερη επιθετική λειτουργία, βασιζόμενο στις σωστές αποστάσεις και την γρήγορη κυκλοφορία μπάλας, όμως οι Πατρινοί με τους Μίλερ και Αγκμπελέσε, έμειναν κοντά στο σκορ (20-23).

Γενικότερα παρακολουθούσαμε ένα όμορφο ματς, όπου οι δύο προπονητές έκαναν συνέχεια αλλαγές, όμως η ποιότητα δεν έπεφτε. Η ομαδα των δυτικών προαστίων βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από τον Πετεγουει, όμως η πίεση του Προμηθέα, έφερε τις δύο ομάδες αρκετά κοντά. Το 37-41 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για το ποιος θα σήκωνε την πρώτη κούπα της σεζόν.

Πολύ σκληρή ήταν η τρίτη περίοδος, Ο Μαυροκεφαλίδης μπορεί να ήταν τρύπα αμυντικά, όμως στην απέναντι πλευρά του παρκέ, έδινε το κάτι παραπάνω στο Περιστέρι. Ο Προμηθέας με τη σειρά του, δεν πήρε όσα ήθελε από τους Γκάρετ και Μίλερ εκείνη τη στιγμή, όμως η άμυνα και ο Γιαννόπουλος, έγραψαν το μείον πεντε για τους Πατρινούς, ύστερα από 30 λεπτά.

Αίμα κι άμμος ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι μάχες είχαν γίνει πολύ σκληρές και ο Προμηθέας με τον Αγραβάνη να ξυπνάει, έφερε το ματς στην ισοπαλία. Έτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι, οι ατομικές ενέργειες θα έκριναν τον νικητή. Όπερ κι εγένετο. Ο Ίαν Μίλερ με εφτά συνεχόμενους πόντους στη λεγόμενη crunch time, έδωσε τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του και το 79-74 ήταν ξεκάθαρα δικό του κατόρθωμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74