Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε το 2-0 στη σειρά με το Λαύριο, καθώς κέρδισε το σύνολο του Σερέλη με 77-79. Έτσι ο σύλλογος της Πάτρας προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά της Basket League και θ’αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Φαγιέ (19π.), Λίποβι (18π.), Πράδερ (14π.) και Σαλούστρος (14π.), ενώ για το Λαύριο η τριάδα των Μουρ, Νίξον και Γουίγκινς σκόραρε 68 πόντους, όμως και πάλι δεν ήταν αρκετό.

Ο Προμηθέας μπήκε με όρεξη στο παρκέ από την αρχή του αγώνα, θέλοντας να πάρει ένα καλό προβάδισμα και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να φτιάξει μία μικρή διαφορά στην πρώτη περίοδο (19-22).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να είναι ιδιαίτερα παραγωγική στην επίθεση, βελτιώνοντας και την άμυνά της. Έτσι, κατάφερε να «ανοίξει» κι άλλο τη διαφορά της από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενη του Λαυρίου (32-44).
Οι γηπεδούχοι μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο τρίτ δεκάλεπτο, όπου έβγαλαν πολύ πείσμα και πάθος. Ο Προμηθέας είχε την τύχη να δει τον Φαγιέ να είναι σ’εξαιρετική μέρα (4/4 τρίποντα), όμως οι εκπληκτικοί Μουρ και Νίξον, κρατούσαν το Λαύριο κοντά στο σκορ (54-61). Μάλιστα λο Γουίγκινς μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (56-62), όμως ο Σαλούστρος πάγωσε το γήπεδο με buzzer beater τρίποντο.
Φυσικά αυτό δεν πτόησε το σύνολο του Σερέλη, που συνέχισε να “παλεύει” για τη ζωή του. Η επιστροφή του Μουρ στο παρκέ έκανε τους γηπεδούχους ξανά πιο ισχυρούς εκτελεστικά, ενώ ο Γουίγκινς βοήθησε πολύ και στον τομέα των ριμπάουντ. Το 63-67 άλλωστε αποδείκνυε πως το ματς είχε γίνει ντέρμπι κι όλα μπορούσαν να συμβούν. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε μάχες σώμα με σώμα, όπου το μεν Λαύριο μείωνε στους δύο πόντους, όμως οι Πατρινοί κατάφερναν ν’απαντούν, πότε με τον Φαγιέ και πότε με τον Λίποβι. Στο τελευταίο λεπτό όμως έγινε το έλα να δεις. Ο Πράδερ ευστόχησε σε δίποντο, όμως ο Νίξον με τεράστιο τρίποντο, έκανε το 72-74. Στην επόμενη φάση ο Μουρ έπαιξε καλή άμυνα, όμως οι αποφάσεις που πήρε στην επίθεση δεν τον δικαίωσαν, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να πάρει την πολύ μεγάλη νίκη-πρόκριση με σκορ 77-79. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει και στις δύο ομάδες και ειδικότερα στους γηπεδούχους, οι οποίοι τα έδωσαν όλα, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους.

Tα δεκάλεπτα: 19-22, 32-44, 56-65, 77-79