Ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε στους Θεσσαλονικείς και κατέκτησαν την 3η θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Πολύ νευρικό και άστοχο ξεκίνημα και από τους δύο, με το σκορ να ήταν στο 0-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Μομίροφ έδωσε το προβάδισμα (5-3) στον Κολοσσό, ο οποίος το διατηρούσε (9-8), μέχρι το 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η άμυνα του ΠΑΟΚ δούλεψε καλά και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (9-12).
Με τον Ρένφρο, οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν στο +5 (9-14) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με την απάντηση των Ροδιτών να ήταν απανωτά τρίποντα για το δικό τους προβάδισμα (15-14). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο και με εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγε ακόμη και στο +6 (27-21), στο 17’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Λοβ και πλησίασε στον πόντο (27-26), αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 4-0 για το +5 (31-26).
Ο Κολοσσός είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Μομίροφ και Ποτ να τον στέλνουν στο +10 (41-31), το οποίο συντήρησε (45-35), μέχρι το 26’. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση με Τολιόπουλο και Ρένφρο και μείωσε τη διαφορά στο μισό (45-40), αλλά ο Μίλερ έδωσε νέα «ανάσα» στους Ροδίτες στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-42).
Με φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μαργαρίτη πήγαν στο +11 (55-44), με την αντίδραση του ΠΑΟΚ να ήταν ο Λοβ, ο οποίος μείωσε στο -5 (55-50), στο 35’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ήταν κοντά (59-55), μέχρι το 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ανέλαβε… δράση ο Φλόιντ για το +8 (63-55), με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 69-60.
Τα δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60