Ο Παναθηναϊκός μ’εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, απέκλεισε το Περιστέρι από τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 88-62. Οι πράσινοι είχαν για πρωταγωνιστές τους Γιώργο Παπαγιάννη (12π., 8 ριμπ., 3 κοψ.) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (8π., 5ριμπ., 6ασ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τρε-Μάικλ Μακλίν σκόραρε 16 πόντους, όμως όπως φάνηκε από το τελικό σκορ, δεν ήταν αρκετοί.

Το ψηλό σχήμα απέδωσε για τον Παναθηναϊκό που πήρε προβάδισμα με 7-2, ύστερα από δύο λεπτά αγώνα, αλλά γρήγορα το Περιστέρι επανέφερε την ισορροπία στο σκορ, καθώς με σερί 5-0 έγραψε το 7-7 στο 4’. Έχοντας περάσει τα μισά της πρώτης περιόδου η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέχιζε να είναι ανταγωνιστική, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε μία μικρή διαφορά (18-14 στο 8’) με τον Χεζόνια να πετυχαίνει τον πρώτο του καλάθι στον αγώνα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα τρίποντο του Ουάιτ στην εκπνοή, το οποίο διαμόρφωσε το 23-19. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αμερικανός φόργουορντ των «πρασίνων» οδηγούσε το «τριφύλλι» στην πρώτη περίοδο έχοντας σκοράρει 7 από τους 23 πόντους της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι πολύ ενεργητικός στην άμυνά του, ενώ με πρωταγωνιστές τους Μήτογλου και Σαντ-Ρος ανέβαζε ολοένα και περισσότερο τη διαφορά. Το 34-24 δεν ήταν διαφορά ικανή να πλήξει την ψυχολογία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με τον Μακλίν και τον Πετεγουέι, προσπαθούσαν να ρίξουν το ρυθμό και να μείνουν κοντά στο σκορ. Ο Παπαγιάννης ήταν κυρίαρχος των αιθέρων ση δεύτερη περίοδο σ’άμυνα κι επίθεση και το 43-40, ήταν κυρίως έργο δικό του. O Μακλίν ήταν εξαιρετικά παραγωγικός για την ομάδα του και ο Μανωλόπουλος ορθά του έδινε πολλές επιθέσεις. Ένα γρήγορο 5-0 του Περιστερίου, ανάγκασε τον Κάτας να καλέσει τάιμ-άουτ, βλέποντας τις αμυντικές ανορθογραφίες της ομάδας του. Το τελικό 46-40 που έγινε με τρίποντο του killer Μακλίν, άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς με το Περιστέρι να βγάζει ενέργεια και να δείχνει πως θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με περίσσια ενέργεια στο παρκέ, όμως οι επιθέσεις τους ήταν βεβιασμένες χωρίς σχέδιο. Αυτό ήταν βούτυρο στο ψωμί των γηπεδούχων, οι οποίοι με όπλο το μέγεθος οικοδόμησαν πάλι μία διαφορά της τάξεως των δέκα πόντων (56-46). Η πράσινη αντεπίθεση είχε και συνέχεια με τον Μπέντιλ και τον Σαντ-Ρος να κάνουν τ’απαραίτητα για την ομάδα τους. Η αφύπνιση του Μάριο Χεζόνια ανέβασε σε μεγάλα ύψη τη διαφορά μεταξύ των δύο αντιπάλων και το 72-50, έβαλε ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες του Περιστερίου για τη μεγάλη έκπληξη.

Η τέταρτη περίδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά είχε πάρει την πρόκριση και το Περιστέρι, είχε δεχθεί τη μοίρα του. Οι δύο προπονητές άρχισαν να δοκιμάζουν συστήματα και σχήματα, ενόψει των επόμενων υποχρεώσεών τους κι αυτό έκανε την αναμέτρηση πιο χαλαρή και φιλική. Δεν υπήρχαν πολλά πράγματα να γράψουμε κι έτσι το 88-62 ήταν μάλλον δίκαιο σκορ με βάση την απόδοση των δυο συλλόγων.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62