Ο Ολυμπιακός έκρυψε το καλάθι στον Παναθηναϊκό στο τέταρτο δεκάλεπτο κι αυτό του έδωσε το 10ο Κύπελλο στην ιστορία του, αφού κέρδισε με 73-81, κατακτώντας την πρώτη κούπα της χρονιάς. Ο Σάζα Βεζένκοφ έκανε double-double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ clutch αποδείχτηκε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 21 πόντους και κρίσιμα καλάθια. Για τον ηττημένο Παναθηναϊκό ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 23 πόντους και ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν μεν διπλός (10π., 13 ριμπ.), όμως στη θέση πέντε δεν είχε την ανάλογη βοήθεια.

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο οκτάλεπτο του τελικού και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί εφτά μηδέν, απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Ολυμπιακός, που είδε τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να είναι ιδιαίτερα καυτοί. Τα τρία φάουλ του Μποχωρίδη πλήγωσαν το τριφύλλι, όμως ο εύστοχος Νέντοβιτς με δύσκολα σουτ, έγραψε το 15-15 και το ντέρμπι καλά κρατούσε. Ο τυπικά φιλοξενούμενοι έβρισκαν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και με σουτ του Ουόκαπ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο συν τέσσερα (17-21). Σπουδαίο ρόλο έπαιξαν τα πέντε επιθετικά ριμπάουντ των Πειραιωτών.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία μπασκετική ραψωδία ανάμεσα σε Βεζένκοφ και Νέντοβιτς. Οι δύο παίκτες σχεδόν δεν έβγαιναν από το παρκέ, έκαναν απίθανα πράγματα στα Δύο Αοράκια. Ειδικότερα ο Σέρβος γκαρντ ήταν μια επίθεση μόνος του, όμως ο Ολυμπιακός ζούσε με τα επιθετικά ριμπάουντ κι αυτό τον κρατούσε μπροστά στο σκορ. Όταν ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε, τότε το τριφύλλι με την αγωνιστική βελτίωση και του Μέικον, έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο μπροστά με 45-39. Φυσικά ο τελικός είχε πολύ δρόμο και το σενάριο είχε ακόμα πολλά επεισόδια.

Οι επιθέσεις δούλευαν ρολόι και για τους δύο φιναλίστ του τελικού, όμως ο Παναθηναϊκός έβγαζε περισσότερη ενέργεια κι αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του. Ο Ουάιτ ήταν εξαιρετικός σ’άμυνα κι επίθεση, ο Μέικον δεν εκβίαζε καταστάσεις κι αυτό έδωσε ηρεμία και σκορ στο τριφύλλι. Ο Ολυμπιακός σούταρε συνέχεια τρίποντα, όμως τα τρία φάουλ του Παπαγιάννη, άλλαξαν τον τελικό, με τον Φαλ να πιάνει δουλειά. όμως στην άμυνα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους Έβανς και Ουάιτ. Ο Ουόκαπ με σημαντικό τρίποντο μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 67-56, όμως με ο Κασελάκης με ωραίο σουτ, έγραψε το 67-58, ύστερα από 30 λεπτά στο ματς.

Ο Ολυμπιακός μ’ένα γρήγορο σερί έξι πόντων, μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (69-66) και ο τελικός ξεκινούσε από την αρχή. Οι Ουόκαπ και Μακίσικ έδωσαν καθαρό μυαλό κι ενέργεια, με τον Πρίφτη να καλεί άμεσα τάιμ-άουτ, ώστε να ηρεμήσει τους παίκτες του. Ο Μπαρτζώκας έδωσε επιθέσεις στον Μακίσικ αυτός κέρδισε βολές, ενώ πήρε και το τέταρτο φάουλ του Παπαγιάννη. Η κόπωση είχε κάνει την εμφάνισή της στον Παναθηναϊκό, που είχε μείνει άποντος για πέντε ολόκληρα λεπτά με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με τρεις πόντους (67-70). Το μομέντουμ ήταν ερυθρόλευκο, όμως με τέσσερα λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη, όλα μπορούσαν να συμβούν. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ρίχνει τούβλα, ο Ντόρσεϊ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο και το 67-73, έχριζε φαβορί τον Ολυμπιακό. Ο Νέντοβιτς με δύο βολές μείωσε το σκορ στους τέσσερις για την ομάδα του (71-75), όμως ένα φόλοου του Σάσα Βεζένκοφ, ουσιαστικά τελείωσε τον τελικό, αφού ο ΠΑΟ αδυνατούσε να σκοράρει εντός πεδιάς. Ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε πώς είχε περισσότερη ενέργεια κι αυτό του έδωσε το Κύπελλο και τον πρώτο τίτλο της τρέχουσας σεζόν με σκορ 73-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81,