Η Ελευθερία Μοσχάτου έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ωστόσο οι ερυθρόλευκες πήραν την νίκη με 59-48 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στην πέμπτη συνεχόμενη κατάκτηση του Κυπέλλου και έβδομη συνολικά, αφού είχαν πάρει και δύο ως Ελληνικό/Σούρμενα, με τον Μοσχάτου να είναι η ομάδα που έκλεψε τις εντυπώσεις στο Final Four των Χανίων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, «τρέχοντας» με το «καλημέρα» σερί 10-0 στο 5′, για να φτάσει στο +11 (2-13) στο 6′, με την Πλουφ να έχει φτάσει ήδη τους 7 πόντους. Η Ελευθερία ξεπέρασε το αρχικό σοκ και απάντησε με δικό της επιμέρους 8-2, διαμορφώνοντας το 10-15 στο 8′, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις «ερυθρόλευκες» να είναι μπροστά στο σκορ με 18-10.

Η ομάδα του Μοσχάτου στο 12′ έφερε και πάλι το παιχνίδι στο -5 (13-18), με τον Ολυμπιακό να μην αφήνει τις τυπικά γηπεδούχες να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ και στο 15′ διαμόρφωσε το 15-23, με την Πλουφ να φτάνει τους 10 πόντους και να γίνεται η πρώτη παίκτρια με διψήφια διαφορά στο σκορ. Η Ελευθερία δεν το έβαλε κάτω, μείωσε και πάλι σε 18-23 στο 16′, με τις «ερυθρόλευκες» ωστόσο να απαντούν και να στέλνουν τη διαφορά στο +10 (21-31) και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσει το σκορ στο 26-31 και το Μοσχάτο να παραμένει ακόμα στο ματς.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε την πίεση στην άμυνα, με την Ελευθερία να πετυχαίνει μόλις 7 πόντους στο δεκάλεπτο και την τις «ερυθρόλευκες» να αποκτούν και πάλι διψήφια διαφορά στο σκορ. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς έφτασαν ακόμα και στο +12 (28-40) στο 26′, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά με 33-44.

Το φινάλε ήταν πιο συγκλονιστικό από ό,τι όλοι περίμεναν, με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν στο +15 (33-48) στο 32′, αλλά την Ελευθερία στη συνέχεια όχι μόνο να μην πετάει λευκή πετσέτα, αλλά να «τρέχει« ένα σερί 15-2 και να φέρνει τη διαφορά στους 4 πόντους (48-52) στο 36′, με την Καρακασίδου να φτάνει τους 12 πόντους και να είναι πρωταγωνίστρια στην εντυπωσιακή επιστροφή της ομάδας του Μοσχάτου στο παιχνίδι. Η ποιότητα του Ολυμπιακού ήταν αυτή όμως που τελικά έκρινε την αναμέτρηση, με τις «ερυθρόλευκες« να φτάνουν στη νίκη με 48-59 και στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-31, 33-44, 48-59