Ο πρωταθλητής Ελλάδος Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός ενάντια στο Λαύριο και με πανηγυρικό τρόπο, πήρε την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 108-71. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 18 πόντους και 12 τελικές, πάσες, ενώ θετικοί ήταν οι Μπεν Μπέντιλ (19π.) και Άαρον Ουάιτ (15π.). Για το Λαύριο αυτοί που προσπάθησαν περισσότερο ήταν οι Άλφα Ντιαλό (25π.) και Τάισον Κάρτερ (16π.), όμως μόνοι τους, δεν μπορούσαν να κάνει πολλά περισσότερα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Ουάιτ και Παπαγιάννη, ενώ από τη μεριά του το Λαύριο είχε στην αρχική του πεντάδα τους Κάρτερ, Μουράτο, Ντιαλό, Ντέιβις και Ανοσίκε.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε χωρίς την απαιτούμενη ενέργεια στην άμυνα του και έτσι το Λαύριο βρήκε εύκολα το δρόμο προς την ρακέτα του «τριφυλλιού» με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα με 2-6 έπειτα από δύο λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν άρδην την συμπεριφορά τους στην άμυνα, «σφίγγοντας τα λουριά» και έτσι το «πράσινο» προσπέρασμα δεν άργησε να έρθει (11-8) έχοντας φτάσει στα μέσα της πρώτης περιόδου. Το Λαύριο είχε αποφασίσει να αμυνθεί σε ζώνη, όμως ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να τη διασπάσει τόσο από μακριά, όσο και από τη ρακέτα. Το 24-14 στο 9’ αποδείκνυε την αγωνιστική άνοδο του Παναθηναϊκού και τη μη λειτουργικότητα της άμυνας ζώνης του Λαυρίου, με τους «πράσινους» να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 27-16 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η ίδια δουλειά και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός γύριζε τη μπάλ στην περιφέρεια, έβρισκε τον ελεύθερο παίκτη και φτου κι από την αρχή. Αν εξαιρέσουμε τους Παπαπέτρου και Χεζόνια, που ήταν άστοχοι οι υπόλοιποι ήταν εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου. Το Λαύριο στο τελευταίο πεντάλεπτο άλλαξε την άμυνά του, όμως η διαφορά παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα. Το 45-27 έδινε τον τόνο και μόνο οι ατομικές ενέργειες του Κάρτερ, κρατούσαν τους φιλοξενούμενους σχετικά κοντά. Το τελικό 53-37 του πρώτου ημιχρόνου, έδινε σε όλους την εντύπωση, πως δύσκολα ο Παναθηναϊκός θα σκοντάψει στο δρόμο για τον τελικό του Κυπέλλου.

Το τριφύλλι μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και φάνηκε πως θα καθάριζε μία ώρα αρχύτερα το παιχνίδι. Το 60-39 βέβαια μάλλον χαλάρωσε σε υπερθετικό βαθμό τους πράσινους, οι οποίοι δέχτηκαν ένα γρήγορο 10-0 σερί από το Λαύριο και τ’ακουσαν για τα καλά από τον Κάτας στο τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι παράτησαν τη ζώνη, έπαιξαν πιο σκληρά στην άμυνα κι έτσι μπήκαν μέσα στο ματς. Βέβαια ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε, έπαιξε στρωμένα και με τον Σαντ-Ρος να τα κάνει όλα, έκλεισε την περίοδο στο +18 (74-56).

Η τελευταία περίοδος, όπως και την Τρίτη είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε με το 92-66 να είναι ενδεικτικό. Ο Σαντ-ρος ήταν εξαιρετικός και μοιάζει αυτό τον καιρό να είναι σε φόρμα, όπως και ο Ντίνος Μήτογλου. Ο Χρήστος Σερέλης έβλεπε την ομάδα του να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, όμως η ψυχολογία είχε πέσει στο ναδίρ και κάτι τέτοιο δεν αποτυπώθηκε στο παρκέ. Το τελικό 108-71 έδωσε την πρόκριση στον Παναθηναϊκό για τον τελικό Κυπέλλου ενάντια στον πολύ φιλόδοξο φέτος Προμηθέα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-37, 74-56, 108-71