Ένας τρομερός Προμηθέας με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Αγραβάνη και Τζέριαν Γκραντ θα στείλει πρώτα το παιχνίδι στην παράταση (60-60), και έπειτα θα επιβληθεί του άκρως μαχητικού ΠΑΟΚ με 76-69 στην Θεσσαλονίκη, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας!

Το ματς

Νευρικότητα και λάθη στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού και από τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν κοντά (8-6). Στη συνέχεια, οι Πατρινοί έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα και διασφαλίζοντας τα ριμπάουντ έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο με Χριστοδούλου και Έβανς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (11-18).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι επέμεναν άστοχα έξω από τα 6,75μ., με τους Τέρνερ και Κονατέ από την άλλη να φέρνουν τους γηπεδούχους στον πόντο (22-23), στα μισά. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με τους Γιαννόπουλο και Φορντ, οι οποίοι έβαλαν τα σουτ από την περιφέρεια για το +9 (24-33), στο 18’. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι Γκρίφιν και Λοβ δεν άφησαν να ξεφύγει το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το 29-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Έπειτα από ένα… στείρο δίλεπτο στην αρχή του δεύτερου μέρους και από τους δύο, ο Τζέριαν Γκραντ έστειλε τον Προμηθέα ξανά στο +9 (29-38). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τη σφιχτή του άμυνα και βρίσκοντας εκείνος λύσεις στην επίθεση, πλησίασε με τον Λοβ στο -3 (36-39), στο 26’. Όμως, εκεί ήρθε από τον πάγκο «ζεστός» ο Τζέριαν Γκραντ, με τους Πατρινούς να κάνουν σερί 8-0, για το +10 (36-46), στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Λυκογιάννη έκαναν το 4-0 και μείωσαν στο -6 (40-46).

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-2 να περάσει μπροστά (50-48), στο 32’. Η απάντηση του Προμηθέα ήταν απανωτές άμυνες και με τον Τζέριαν Γκραντ πήγε στο +5 (51-56), στο 35’. Όμως, ήρθε και νέα αντίδραση από τον «Δικέφαλο του Βορρά», όπου ξανά με τον Γκρίφιν ισοφάρισε (58-58), στο 38’. Ο Τζέριαν Γκραντ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Πατρινούς, με τον Γκρίφιν να ισοφαρίζει σε 60-60, στα 26’’ και με τον Αμερικανό να αστοχεί στο τέλος, το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Με Μπιτς και Λοβ ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα 4-0 στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο Προμηθέας απάντησε αμέσως. Με τρομερές άμυνες και μεγάλα τρίποντα του Δ. Αγραβάνη έκανε ένα 12-0 (64-72), μέχρι το 44’. Εκεί ουσιαστικά κλείδωσε η ομάδα της Πάτρας τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 76-69.