Ο Ολυμπιακός χωρίς να παίξει καλά, λύγισε την συγκινητική και λαβωμένη ΑΕΚ με σκορ 76-70 και θα βρεθεί απέναντι στον Παναθηναϊκό, για να διεκδικήσει το Κύπελλο Ελλάδος. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο διπλός Σασα Βεζένκοφ με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου μοιάζει σε φόρμα το τελευταίο διάστημα, σημείωσε 16. Για την ΑΕΚ ο Χάμερ τα έδωσε όλα με 26 πόντους και πολλή βρώμικη δουλειά, ενώ ειδική μνεία πρέπει να γίνει και για τον Δημήτρη Φλιώνη με 18 πόντους, που έπαιξε και για τους απόντες συμπαίκτες του.

Οι Πειραιώτες μπήκαν ζεστοί στον αγώνα με 2/2 τρίποντα, όμως η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε και με τους Χάμερ και Γκρίφιν, έχτισε την αυτοπεποίθησή της. Ο Δέδας δεν είχε μεγάλο ρόστερ στα χέρια του κι αυτό σίγουρα στην οικονομία του παιχνιδιού θα έπαιζε ρόλο. Από τον Ολυμπιακό μόνο ο Παπανικολάου ήταν καυτός, ενώ ο Σλούκας με τον Βεζένκοφ έμοιαζαν κάπως κρύοι στον ημιτελικό. Το 16-18 αποτύπωνε την καλή εμφάνιση της Ένωσης, όμως τυο ματς είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Στη δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν λίγο το τέμπο του αγώνα κι αυτό σίγουρα τους ευνόησε. Με κινητηριους μοχλούς τους Παπανικολάου, Ουόκαπ και Μάρτιν η διαφορά αμέσως αμέσως έφτασε στον συν έξι (30-24), όμως οι παίκτες απάντησαν με δικό τους σερί πέντε μηδέν. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-29, όμως ήταν αμφίβολο το πόσο θ’άντεχε να παλεύει με οχτώ παίκτες ενάντια σε μία καλύτερη ομάδα.

Ουσιαστικά η υπόθεση-νίκη κλείδωσε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός ανέβασε τα ποσοστά και την απόδοσή του. Ο Σάσα Βεζένκοφ και Μουσταφά Φαλ κατέθεσαν όλη τους την ποιότητα, εκμεταλλευόμενοι και την κόπωση των Μαυροειδή και Χάμερ. Το σκορ άρχισε να παίρνει την ανιούσα για τους Πειραιώτες και το 56-42 φάνταζε λογικό σκορ.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο πανίσχυρος Ολυμπιακός έκανε συνέχεια αλλαγές, η ΑΕΚ είχε ξεθεωθεί από την κούραση και κάπως έτσι βαίναμε προς την ολοκλήρωση και του δεύτερου ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Φλιώνης και ο Χάμερ ήταν συγκινητικοί, όμως ήταν αδύνατο ν’αποσοβήσουν την ήττα, αφού τ’αγωνιστικά κουκιά δεν έβγαιναν. Βέβαια η μείωση του σκορ σε 66-61, έβαλε νέα δεδομένα στην αναμέτρηση, όμως ο Ολυμπιακός έπρεπε ν’αυτοκτονήσει για να χάσει την πρόκριση. Τελικά το 76-70 σφράγισε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-29, 56-42, 76-70