Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει την πεισματάρα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη και του Μπριθουέλα, και ενώ οι Καταλανοί βρέθηκαν στην αρχή του αγώνα, πίσω στο σκορ με 29-9! Πρωταγωνιστές οι Χίγκινς και Καλάθης για τους «μπλαουγκράνα».

Η Μπαρτσελόνα έφτασε μια «ανάσα» από τον αποκλεισμό από την Ουνικάχα Μάλαγα, ωστόσο με τον Νικ Καλάθη να βρίσκεται σε εξαιρετικό βράδυ πήρε το ντέρμπι με 103-93 επί της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη στην παράταση, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας. Εκεί, οι «μπλαουγκράνα» θα αντιμετωπίσουν την Μπασκόνια, η οποία νωρίτερα επικράτησε της Μπανταλόνα 96-87.

Για την ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους ξεχώρισαν οι Καλάθης με 17 πόντους και, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ (11π. στην τρίτη περίοδο), αλλά και οι Χίγκινς (22 πόντοι), Μίροτιτς (16 πόντοι).

Για τους τους Ανδαλουσιανούς, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο συγκινητικός Ντάριους Μπριζουέλα με 31 πόντους (12/17 εντός πεδιάς, 5/7 τρίποντα).

Απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία με καταπληκτικό μπάσκετ, έπιασε στον ύπνο της Μπαρτσελόνα. Με ένα επιμέρους 19-0 (!), η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη κράτησε στο μηδέν για κάτι παραπάνω από 5 λεπτά τους «μπλαουγκράνα», εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 7-26 στο 7′! Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 15-29.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους σοβαρεύτηκε και μείωσε τα λάθη, αρχίζοντας να μαζεύει αργά αλλά σταθερά τη διαφορά. Με κύριους εκφραστές τους Χίγκινς και Αμπρίνες, κατάφεραν και έκλεισαν το ημίχρονο στο -4 (39-43).

Η τρίτη περίοδος ήταν υπόθεση… Νικ Καλάθη, με τον Έλληνα γκαρντ να πετυχαίνει 11 πόντους στο δεκάλεπτο και να κρατάει την Μπαρτσελόνα σε απόσταση «βολής» από την Ουνικάχα (60-65).

Μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν συγκεντρωμένοι και στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι και στο +9 στα μέσα της περιόδου (79-70). Παρ’ όλα αυτά, οι Ανδαλουσιανοί έδειξαν χαρακτήρα και αφού αρχικά έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 79-80 (38′), κατάφεραν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, χάρη στο δύσκολο λέι απ του Αμπρομάιτις στο τελευταίο δευτερόλεπτο (88-88).

Στην παράταση, η Μπαρτσελόνα είχε περισσότερο «καθαρό» μυαλό και με την εξαιρετική επίθεσή της κατάφερε και πήρε το ντέρμπι με 103-93 κόντρα στην Ουνικάχα, η οποία είδε τον Φώτη Κατσικάρη να αποβάλλεται στα τελευταία λεπτά για διαμαρτυρία.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 39-43, 60-65, 88-88, 103-93.