Με τη Βαλένθια να προηγείται, συνεχώς, μέχρι και το τρίτο δεκάλπετο, η Μπαρτσελόνα ολιγοψύχησε για να πάρει τη νίκη, με φοβερή ανατροπή στο τελευταίο μέρος.

Έτσι, οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 16-3 στη Liga Endesa, ενώ από την άλλη οι «νυχτερίδες», οι οποίες παίζουν στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, υποχώρησαν στο 9-10.

Εντυπωσιακή η ομάδα του Μουμπρού στο πρώτο ημίχρονο, καθώς το έκλεισε στο +11 (32-43), με τους «μπλαουγκράνα» να ισορροπούν την κατάσταση στην τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη, το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με ένα καθοριστικό τρίποντο του Αμπρίνες στα 30” πριν τη λήξη να στέλνει τους γηπεδούχους στο +4 (79-75) και στη συνέχεια τον έμπειρο φόργουορντ να κάνει το κλέψιμο και να «κλειδώνει» το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Λαπροβίτολα με 19 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς.

Από τη Βαλένθια, ξεχώρισε ο Ριβέρο με 18 πόντους, με τον Αλεξάντερ να είχε 16π. και τον Γουέμπ 15π.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 32-43, 57-59, 81-75