Ήττα… από το πουθενά γνώρισε η Βίρτους στην έδρα της Μπρίντεζι (78-77)! Το σύνολο του Σέρτζιο Σκαριόλο πραγματοποίησε ένα αποκαρδιωτικό τελευταίο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 31-10 σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Η Μπολόνια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 23-15 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 38-34. Η Βίρτους ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στη διαφορά ακόμη και στο +20 (67-47).

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, το σύνολο του Σκαριόλο πήρε την… κάτω βόλτα και γνώρισε ήττα-σοκ με 78-77.

Με αυτήν την ήττα, η Μπολόνια έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί, έστω και προσωρινά, στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Κορυφαίος ο Πέρκινς με 18 πόντους για τους γηπεδούχους, δεν έφταναν οι 20 του Οτζελέγε στους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-38, 47-67, 78-77.