Ανησυχία στο στρατόπεδο των Χοκς, έπειτα απ’ τον τραυματισμό του Κλιντ Καπέλα στο παιχνίδι με τους Κλίβελαντ.

Οι Χοκς νίκησαν με 107-101 τους Καβαλίερς στο Κλίβελαντ στο πλαίσιο του play-in τουρνουά της Ανατολής και προκρίθηκαν ως 8οι στα playoffs της Ανατολής. Ενδεχομένως στην διάρκεια του αγώνα όμως να έχασαν τον Κλιντ Καπέλα.

Ο Ελβετός σέντερ τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και αποχώρησε, έπειτα από σκληρό φάουλ που έκανε ο ίδιος στον Έβαν Μόμπλεϊ. Ο λόγος; Ο ρούκι των Καβς έχασε την ισορροπία του από το φάουλ του Καπέλα και έπεσε πάνω στο πόδι του σέντερ των Χοκς, το οποίο έκανε υπερέκταση.

Ο Καπέλα έπεσε αμέσως σφαδάζοντας στο παρκέ και αποχώρησε υποβασταζόμενος, με τους Χοκς να ελπίζουν πλέον ότι δεν έχει κάτι σοβαρό. Την φετινή σεζόν ο αθλητικός σέντερ έχει 11.1 πόντους, 11.9 ριμπάουντ και 1.3 κοψίματα μέσο όρο σε 28 λεπτά συμμετοχής.