Ο Κέβιν Ντουράντ με 49 πόντους, 17 ριμπάουντ και 10 ασιστ, ήταν ο κύριος λόγος, που οι Μπρούκλιν Νετς έκαμψαν την αντίσταση των Μιλγουόκι Μπακς με σκορ 114-108. Εξαιρετικός ήταν και ο Τζεφ Γκριν με 27 πόντους (7/8 τρίποντα), ενώ από τη μεριά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε μεν 34 πόντους, όμως στο τέλος υπέπεσε σ’ένα σοβαρό λάθος (έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του) και ουσιαστικά καταδίκασε τα ελάφια σε ήττα. Η σειρά πήγε πλέον στο 3-2 με τους Νετς να έχουν δύο ευκαιρίρς, ώστε να προκριθούν στους τελικούς της Αναντολής, ενώ πλέον οι Μπσκς δεν έχουν δικαίωμα στην ήττα.

Εξαιρετικά διαβασμένοι ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι Μιλγουόκι Μπακς. Οι Χολιντέι, Μίντλετον και Αντετοκούνμπο τα έκαναν όλα σωστά, ενώ ο Τάκερ πίεζε όσο μπορούσε τον Ντουράντ. Από τη μεριά τους οι Νετς ειδαν τον Χάρντεν να είναι πρόβλημα για την ομάδα τους, άστοχα σουτ και χαζά λάθη κι αυτό χαλούσε τα συστήματά τους στην επίθεση. Αν δεν υπήρχε ο Τζεφ Γκριν, τότε τα ελάφια θα είχαν οικοδομήσει πολύ μεγαλύτερη διαφορά από το συν 14 του πρώτου ημιχρόνου. Μεγάλη βοήθεια έδωσε και ο ρολίστας Κόνατον με εφτά πόντους και πολλή ενέργεια στα μετόπισθεν.

Η υφή της αναμέτρησης άλλαξς στη συνέχεια με τους Νετς να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι και τον Μπουλντενχόλζερ να κοιμάται όρθιος. Μ’ένα απλό pop out οι Γκριν και Γκρίφιν, με συνεχόμενα τρίποντα άνοιξαν την επίθεση των Νετς, με τον Λόπεζ, αλλά να μην μπορει να προλάβει κανέναν. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε μπροστά και μ’ατομικές ενέργειες, κράτησα το προβάδισμα για την ομάδα του, αφού η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 81-87.

Ο Κέβιν Ντουράντ σμπαράλιασε την άμυνα των Μπακς στο πρώτο εξάλεπτο της τέταρτης περιόδου, δίνοντας μάλιστα προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 97-96. Κυριολεκτικά ο ηγέτης των Νετς δεν είχε αντίπαλο, κι αυτό έδωσε ώθηση και στους συμπαίκτες, που πίστευαν πια στη νίκη στο Game 5. Ο KD δεν σταματιόταν στην κυριολεξία κι είναι αυτός ο λόγος, που οι Μπρούκλιν Νετς, πήραν κεφάλι στη σειρά με σκορ 114-108.

Τα δωδεκάλεπτα: 15-29, 43-59, 81-87, 114-108